Kategórie
Rady rodičom

Novorodenec, PMV a rečový vývin dieťaťa

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Novorodenec a jeho prirodzené prejavy, ktoré nie sú dôvodom na paniku rodičov 🙂 

Je normálny prejav novorodenca. Zďaleka nie vždy je jeho dôvodom hlad. Novorodenec sa nevie inak prejaviť, iba plačom, ktorého príčinou môže byť napr. to, že mu je chladno alebo príliš teplo, že ho niečo svrbí, omína, tlačí, že mu len chýba spoločnosť, alebo že ho niečo bolí… Keď je nachovaný, prebalený, primerane oblečený v čistom a suchom oblečení, nemá zvýšenú teplotu, ani neprejavuje iné známky choroby (nádcha, kašeľ, vracanie, hnačky a pod.), keď sme v jeho blízkosti (má spoločnosť) a napriek tomu, plače, môžeme zostať pri ňom, hladiť ho, vziať na ruky, prihovárať sa mu pokojným hlasom… a keď nič z toho nepomáha, cca 30 min. ho môžeme nechať aj poplakať. Nie je potrebné panikáriť, nepúšťať ho z rúk, či mu často a dlho nechávať prsník – zvlášť, ak ho používa viac-menej len na upokojenie alebo na „hranie“ a efektívne z neho nepije. Bradavky si treba otužovať a starostlivo chrániť, aby boli neporanené a zdravé, takže si potrebujú aj „oddýchnuť“. Možno ich nechať voľne hojiť sa na vzduchu, ošetrené kvapkou „zadného mlieka“ alebo kalciovou mastičkou, kalciovou masťou natural (s včelím voskom, kokosovým olejom, vitamínom B3 a vitamínom E), príp. trhlinky bradaviek potierať medicínskym medom alebo nechtíkovou mastičkou (aj keď sa dosť propaguje lanolín, podľa našich skúseností, nemá na hojenie očakávaný účinok). Mlieko, zachytávané do prsných vložiek, je sladké, bradavka je vo vlhkom sladkom prostredí, čo je vhodná pôda pre premnoženie kvasiniek, spôsobujúcich nepríjemnú kvasinkovú infekciu. Najlepším ošetrením pre bradavky je materské mlieko, ktoré necháte voľne vyschnúť na vzduchu a prsné mušle/zberače, aby bradavky boli neustále liečené vzduchom.   

Zdroj fotky: lipirea.sk
Zdroj fotky: nanyoe.top

Dojčiť stačí každých 2,5 až 3 hodiny a dieťa na prsníku môže piť (efektívne piť, nie „hrať sa“) 20-40 min. (je to individuálne). Dojčenie, ak je dieťatko správne priložené, maminku nemá bolieť, resp. už poničené bradavky sa pri zachovanej správnej technike dojčenia (bez klobúčikov) hoja a bolia čím ďalej, tým menej až sa úplne uzdravia. Cez deň treba dieťa určite max. po 3 hodinách budiť na dojčenie a ak pekne priberá, v noci ho postupne možno nechať spinkať aj 4-5 hodín. Ale ak sa potrebujeme „rozdojčiť“, napr. pri „laktačnej kríze“, treba ho aj v noci znova začať budiť a prikladať si ho každé 3 hodiny dovtedy, kým sa tvorba mlieka primerane nezvýši. Prvé týždne by dieťa nemalo mať ani cumeľ, lebo aj ten ho môže mýliť v správnom pití z prsníka. Prvý mesiac možno prsníky pri jednom dojčení striedať, pritom dbať o to, aby prvý z nich bol čo najlepšie vyprázdnený a až potom prejsť na druhý. Na ďalšie papanie začať tým, ktorým sme predtým končili. O dostatočnom príjme materského mlieka svedčí o.i. aj počet pomočených plienok (6-8) za 24 hodín, počet a vzhľad stolíc (cca 3-8 za 24 hodín, neskôr sa ich počet znižuje, 3-4 dni môžu absentovať, vzhľadom pripomínajú praženicu). Okrem množstva moču (pomočených plienok za 24 hodín) si všímame aj farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie).

Ak svoje dieťatko popri dojčení aj prechodne dokrmujete (odstriekaným materským alebo umelým mliekom), dokrmujte ho, prosím, čo najkratšiu (iba nevyhnutnú) dobu a alternatívnym spôsobom (cievkou na prsníku, cievkou po prste, z pohárika alebo lyžičkou, len nie z fľaše s cumľom, ak chcete urobiť maximum pre ešte úspešné plné dojčenie). Vtedy je dobré vedieť, koľko tekutín denne by mal novorodenec vypiť v prepočte na svoju hmotnosť a vek: 1. deň života 60 ml/kg/D(deň), každým ďalším dňom +10ml/kg/D až do 150 ml /kg/D (na 10. deň života) a tak to zostáva až do cca 7 mesiaca veku dieťatka (ďalej sa bude objem tekutín zvyšovať už len podľa jeho zvyšujúcej sa hmotnosti – viď v tabuľke tu); celkový denný objem potom vydeľte počtom papaní za 24h, napr. ôsmimi (ak pije každé 3 hodiny, čiže 8x za 24h) a dostanete približný objem jeho jednotlivej dávky. Pocit plnosti pŕs už nemusí byť taký intenzívny ako v pôrodnici a predsa mlieka pre dieťa v nich môže byť dosť. Ak pri pití dieťaťa z jedného prsníka mlieko z druhého prsníka voľne odteká, je to tiež známkou dostatočnej laktácie u matky. Správnu techniku dojčenia a ručné odstrekovania mlieka je veľmi dôležité si osvojiť(!) – vo vlastnom záujme by si to mala už vopred naštudovať každá budúca maminka. Okrem preučenia na cumeľ alebo klobúčik môže byť príčinou nespokojného dieťaťa na prsníku aj krátka uzdička jazyka, čo by mal posúdiť zdravotník už v pôrodnici. Nastrihnutie uzdičky jazýček uvoľní a umožní dieťatku dosiahnuť ním až na okraj dvorca, čo je jednou z dôležitých podmienok efektívneho satia.

Zdroj fotky: mamila.sk

Pre detičky s poruchou satia a prehĺtania (napr. deti predčasne narodené, deti s neurologickými ochoreniami, s Downovým syndrómom a pod.) je vhodná orofaciálna stimulácia.

Kontakty na naše poradkyne v dojčení:
Mgr. S. Kollárová: 0904 351 575, standa.kollarova@gmail.com
G. Gáfriková: 0907 838 186, gabikakelemenova@gmail.com
I. Dojčiarová: 0908 746 993, osickad@yahoo.com

Pri problémoch s dojčením ich odporúčam kontaktovať čo najskôr, pretože každým dňom, kedy maminka robí zbytočné chyby, sa šance na úspešné dojčenie znižujú. Komplexné informácie o dojčení si môžete naštudovať na webovej stránke www.mamila.sk

 • Soor (orálna kandidóza, „žabka“)

Je kvasinkové ochorenie dutiny ústnej. Prejavuje sa typickými bielymi povlakmi v ústach, na jazyku, ďasnách a / alebo aj na perách z vnútornej strany, ktoré sa nedajú len tak ľahko, ako zvyšky mlieka, zotrieť špachtľou alebo čistou gázou. Väčšinou nie je bolestivý a pokiaľ bábätko nemá nejaké ďalšie problémy, tak prejde aj sám od seba. Ak nemáte ťažkosti (bolesti, pálenie a / alebo aj začervenanie bradaviek) ani Vy, tak nemáte ani dôvod, aby ste liečili seba len preto, že bábätko má soor. Zasiahnuť treba, keď ho infekcia v ústach bolí, v dôsledku čoho odmieta jesť a piť. Niekedy si matka a dojčené dieťa túto infekciu navzájom predávajú. V takom prípade je dobré, aby sa liečila aj mamička, a to dodržiavaním protikvasinkovej diéty (vylúčiť cukor, aj sladké ovocie, bielu múku, kofeín), užívaním probiotík a kyslomliečych výrobkov. Tiež je dobré zaradiť rôzne podporné prostriedky, ako napríklad výťažok z grepfruitových jadierok (Citrovital – po každom dojčení 1-2 kv. nechať zaschnúť na oboch bradavkách), ktorý má silné protikvasinkové účinky. Aj kokosový olej (vnútorne) je ďalší možný prírodný produkt s účinkami proti kvasinkám. U bábätka sa niekedy podarí odstrániť soor zmenou pH v ústočkách, napríklad vytieraním dutiny ústnej roztokom sódy bikarbóny. Ak to nestačí, môže Vám lekár predpísať pre dieťa antimykotické lieky (napr. Diflucan sirup alebo Medoflucon cps. s účinnou látkou flukonazol). Na genciánovú violeť (tzv. fialovú vodičku) existujú protichodné názory, takže niektorí odborníci sú u malých bábätiek proti jej používaniu. U detí, ktoré nie sú dojčené, treba dbať na prísnu hygienu fľašiek a cumlíkov, inak sa táto infekcia môže neustále vracať. Boj s kvasinkovou infekciou môže byť behom na dlhé trate. Aj keď sa biely povlak v ústočkách podarí odstrániť, môže sa opakovane vracať. Často sa objavuje pri oslabenej imunite.

Zdroj fotky: zdravie.pluska.sk

Ak by ste si všimli na ďasienkach vášho bábätka malé belavé hrbolčeky, môže ísť aj o tzv. Epsteinove perly, ktoré nie sú nebezpečné a nevyžadujú si žiadnu liečbu. Viac o nich si môžete prečítať tu.  

Zdroj fotky: najmama.aktuality.sk
 • Čkanie, vygrckávanie (väčšinou pri odgrgnutí)

Každý novorodenec často čká, väčšinou po napapaní, pretože bránice sa dotýkajúci objemnejší žalúdok ju dráždi a následne spôsobí jej kŕčovité sťahovanie. Vtedy môžeme dať dieťatku prehltnúť ešte pár hltov mlieka (z prsníka alebo lyžičkou) alebo ho len uložiť do mierne vyvýšenej polohy a počkať, kým čkanie spontánne odznie. Po napapaní je dobré vždy dieťatko ponosiť cca 15-20 min. vo zvýšenej polohe, aby si odgrglo a až potom ho uložiť na podložku. Platí to, aj keby si neodgrglo. Stáva sa to napr. vtedy, keď pije pekne pomaly (neprehĺta veľa vzduchu). Opakované vracanie, ktoré neprekáža dobrému prospievaniu dieťaťa, je do cca 6 mesiacov fyziologické. Vtedy ho treba len dojčiť v menších dávkach a častejšie, po najedení dbať o to, aby si odgrglo a potom ho uložiť nabok a na vyvýšenú podložku (do tzv. antirefluxnej polohy).

Zdroj fotky: bonybon.sk

Pri refluxe môže pomôcť aj sirup Gastrotuss baby alebo prášok na zahusťovanie mlieka Nutriton. Pri bolesti bruška Coliprev kv. a / alebo aj probiotiká, napr. Probiofix imun baby, pri nafukovaní Espumisan-L, Infacol alebo Babycalm

 • Kýchanie, „chrčkanie“, „krochkanie“, soplíky

Každý novorodenec kýcha aj 10x za sebou, patrí to k normálnemu prejavu očisťovacej schopnosti dýchacích ciest. Väčšinou to neznamená ani chorobu, ani alergiu. Tiež „chrčkanie“ alebo „krochkanie“ je častým prejavom u novorodenca, zmenou polohy sa mení, až môže prechodne vymiznúť. Pokiaľ dieťa na prsníku pekne pije a noštekom vtedy dýcha voľne (inak by prsník pustilo a dýchalo by ústami), „krochkanie“ / „chrčkanie v nošteku“ Vás príliš znepokojovať nemusí. Na hygienu horných dýchacích ciest sú vhodné prirodzené roztoky na báze morskej alebo minerálnej vody (Aliamare alebo Vincentka a pod.), dýchacím cestám robí vo všeobecnosti dobre chladnejší a vlhký vzduch (nie teplý a suchý). V každom prípade platí, že do novorodenca treba čo najmenej „pichať“ – ak sú všetky otvory (nos, uši) voľné a čisté, netreba ich prehnane „čistiť“ a zbytočne dráždiť. Pri opuchnutej sliznici nosa môžu úľavu priniesť napr. detské kvapky Nasivin 0,01% (nepoužívajte ich však zbytočne často ani dlho, maximálne 3-4 dni), zatekaniu hlienov dozadu a dráždeniu na kašeľ pomáha vyvýšenie podložky, vetranie a zvlhčovanie vzduchu, veľmi užitočný je tzv. „vlhký stan“, t.j. cez postieľku prehodená vlhká vyžmýkaná plachta alebo veľká osuška. Veľmi dobrým pomocníkom pri infekciách dýchacích ciest je inhalátor, ktorým možno cez detskú masku inhalovať liečivá (Vincentka, Yabro – bezpečná liečba od narodenia, ak treba) priamo do horných aj dolných dýchacích ciest, pri suchom dráždivom kašli alebo zachrípnutí možno lokálne na hrdielko alebo aj na hrudník (nad priedušnicu) priložiť teplé olejové obklady (viac viď Soplíkové pravidláKašeľ a jeho liečba).

 • Studené ruky, nohy, obliekanie, otužovanie 

Každý novorodenec má studenú perifériu (rúčky, nôžky), spoľahlivejším ukazovateľom teplotného komfortu u novorodenca je noštek. Dieťa obliekajte ako by ste obliekli aj seba, keby ste iba ležali ako ono, zbytočne ich netreba prehrievať (radšej mierne otužovať), v interiéri im netreba dávať čiapočky a už vôbec nie pri dojčení, kedy sa až spotia od námahy. Po najedení, prehriatí alebo dehydratácii môže mať dieťa mierne zvýšenú teplotu – čo vtedy nie je prejavom choroby – nadmerne naobliekané dieťa treba len vyzliecť do ľahšieho oblečenia, prípadne znížiť teplotu v miestnosti, pri dehydratácii doplniť príjem tekutín (častejšie dojčiť). Teplotu meriame bezdotykovými alebo kontaktnými teplomermi. Vo všeobecnosti sú kontaktné spoľahlivejšie ako bezkontaktné a mechanické spoľahlivejšie ako digitálne. Pri odmeranej teplote v podpazuší platí hodnota, ktorú nameriame, od teploty nameranej v konečníku treba odčítať 0,5 ºC (viac viď Opatrenia proti horúčke). Čo sa otužovania týka, v letných mesiacoch môžete ísť s novorodencom von už koncom 1. týždňa. Vychádzky by však nemali trvať dlhšie ako 30 minút, postupne ich predlžujte na 4-5 hodín denne. Ak máte možnosť, pobyt na vzduchu môže byť aj dlhší. V horúcom lete kočík umiestnite do tieňa a vychádzky absolvujte v dopoludňajších a podvečerných hodinách. Deti mladšie ako 6 mesiacov by mali byť na priamom slnku len minimálny čas. Staršie deti treba chrániť pred slnečnými lúčmi čiapkami, odevom a krémami s ochranným faktorom. V chladnejších mesiacoch môžete s postupným otužovaním bábätka začať v 2.-3. týždni jeho života. Otužovať začínajte najprv pri otvorenom okne. Oblečte ho tak, ako keby ste s ním išli von. Prvé otužovanie trvá asi 10-15 minút, postupne čas predžujte až na 30 minút. Po takomto otužovaní vo vnútri, môžete už ísť s bábätkom von. Prvá prechádzka by nemala trvať dlhšie ako 20 minút, v nasledujúcich týždňoch túto dobu postupne predlžujte. Na konci prvého roka až na niekoľko hodín denne. V zime nechoďte na prechádzku, ak sa vonkajšia teplota pohybuje pod –5 ºC. Vtedy namiesto prechádzky každý deň vyvetrajte detskú izbu. Dieťa obliekajte „štýlom cibule“. Viac vrstiev odevu sú preň vhodnejšie ako jedna hrubá. Nezabudnite natrieť tváričku, pery, prípadne rúčky vhodným ochranným krémom. 

 • Vyrážky, suchá šupinatá pokožka

Novorodenci väčšinou nemávajú bezchybnú čistú pleť a pokožku. Časté sú rôzne pupáčiky, novorodenecké akné, seboroické šupinky v obočí, na lícach, ušniciach, vo vlasatej časti hlávky, potničky rôzne fliačiky a vyrážky na koži, ktoré postupom času väčšinou zmiznú. Suché časti pokožky na tele môžeme premasťovať vlastnými naolejovanými rukami (obyčajným olivovým olejom z lekárne). Kúpať môžete novorodenčeka každý deň alebo každý druhý deň, ako si to bude jeho aktuálny stav hygieny vyžadovať. Čo sa kozmetiky týka, platí, že menej je viac. Na telíčko, tváričku a vlásky je najlepšia čistá voda, na zadoček prípadne len obyčajné detské mydlo Bupi BABY alebo NELA Batole. Na seboroickú dermatitídu tváričky je v prípade ľahkých prejavov vhodné len umývať ju repíkovým odvarom, na výraznejšie prejavy na tvári Holtov krém, v prípade prítomnosti seboroických šupiniek vo vlasatej časti hlávky môžete skúsiť BABÉ DIEŤA Šampón na mliečne chrasty, príp. aj salicylovú mastičku. Seboroické šupiny treba po ich zmäknutí vyčesávať proti smeru rastu vláskov tzv. všiváčikom.

Zdroj: maminka.cz (seboroická dermatitída)

Ak sa stav bude vyvíjať do prejavov atopického ekzému na koži alebo toxoalergického exantému, viac k tomu viď – Atopický ekzém.

 • Starostlivosť o pupok, pupočná hernia, brušná diastáza, preventívne podávanie vitamínov K a D

Ešte úplne nezahojený pupok nenechávajte dlho močiť vo vode, kým nebude suchý, treba ho podľa potreby dezinfikovať liehom. Niekedy sa v ňom urobí dlhšie pretrvávajúci „vlhký kopček“, tzv. granulóm pupka, ktorý posúdi lekár. Ak by sa viac rozkrvácal, môžete podať (navyše, mimo pravidelného podávania) vitamín K (jednu kvapku) do lyžičky odstriekaného materského mlieka. Pozor! – vitamíny K a D sú vitamíny rozpustné v tukoch, preto, aby sa vstrebala dostatočná dávka, podávame ich správnym spôsobom, a to tak, že kvapneme „olejovú škvrnku“ na mlieko v lyžičke, ktoré dáme dieťatku prehltnúť a tento hlt dáme následne ešte zapiť materským mliekom z prsníka alebo, ak nie je dojčené, umelým mliekom. DÁVKOVANIE: Kanavit 1 kv. týždenne 12 týždňov a ďalej, pri zachovanom plnom dojčení, 1 kv. mesačne; D vitamín od 2. týždňa veku 1000 IU denne, od 1 roka života ďalej 1500 IU denne s jedlom (mliekom, kašou, jogurtom, omáčkou, polievkou a pod.). Ak by ste si chceli dávku vitamínu D prepočítať, tak 10 µg (mikrogramov) = 400 IU (medzinárodných jednotiek) a v jednej kvapke/dávke obsahuje napr.:

Vigantol 500 IU vitamínu D,

Jamieson Baby D3 vitamín 400 IU vitamínu D 

DeVit 480 IU vitamínu D,

DeVit Forte 1500 IU vitamínu D.

Zdroj: www.preventivne.sk

Pri nedostatočnom zrastení pupka po odpadnutí pupočníka po narodení môže vzniknúť v pupku vyklenutie – umbilikálna hernia, pupočný pruh. U detí do jedného roka sa pupočný pruh lieči zväčša konzervatívne prelepovaním pupka niekoľko mesiacov: hernia sa vtlačí do bruška a do pupka sa vloží malý gázový tampón veľkosti pupka, dôležité je vytvoriť nad pupkom kožnú riasu a všetko to prelepiť papierovým leukoplastom (napr. Omnipor). Hoci podľa Kliniky detskej chirurgie „obyčajné prelepovanie, ani vkladanie mince zmysel nemá“. Nuž, aj podľa našich skúseností obyčajné prelepovanie nie, avšak vkladanie mince (obalenej obväzom, na pupok s vloženým gázovým tampónom) áno. Ale ak sa Vám bude viac pozdávať prelepovanie s vytvorením kožnej riasy, tak potom to už bude treba naozaj prelepiť širokým papierovým leukoplastom, ktorý sa nenaťahuje (je neelastický) a je hypoalergénny.

Zdroj fotky: detskachirurgia.sk

Pre tých, ktorí by sa preliepaniu bruška chceli vyhnúť je tu tiež alternatívne riešenie – praktickou pomôckou na dosiahnutie pomocného liečebného účinku môže byť aj pletenina Infantile umbilical hernia, elastický remienok 6 cm x 45 cm s „prackou na špendlíky“, ktorá po naložení vyvíja na pupok určitý tlak. Pupočný pás je individuálne nastaviteľný so zapínaním na suchý zips, má hypoalergénne vlastnosti, ľahko sa čistí, je elastický a mäkký, z pohodlného priedušného materiálu, tesne priliehajúceho k pokožke, ktorú nedráždi a dieťatko nijak neruší.

Zdroj fotky: fruugo.sk

U detičiek môže v súvislosti s centrálnou koordinačnou poruchou vzniknúť v 1. roku života brušná diastáza, kedy dochádza k nekoordinovanej aktivite brušných svalov. Brušná diastáza je rozostúpenie priameho brušného svalu v mieste linea alba (priamej čiary väzivového pruhu od mečovitého výbežku hrudnej kosti po symfýzu lonovej kosti), ktoré sa môže nachádzať v ktorejkoľvek jej časti až po celej jej dĺžke. Z vývojového hľadiska sa diastáza vo veku 0 až 6 týždňov považuje za prirodzenú. Ak je prítomná u dieťaťa staršieho ako 6 týždňov, odporúča sa čo najskôr začať s rehabilitáciou. U dieťatka mladšieho ako 6 týždňov, je vhodné začať s rehabilitáciou len vtedy, ak je zároveň spojená aj s kolikami, prípadne refluxom. Neriešená diastáza môže mať v budúcnosti za následok oneskorený pohybový vývoj, náhradné pohybové vzory, chybné držanie tela, prípadne ploché nohy.

Balančné aktivity a fúkacie aktivity/dýchacia gymnastikana aktiváciu brušných svalov pri diastáze aj pupočnej hernii – pri starších detičkách (1. video):

https://www.facebook.com/watch/?v=464499081343566

Princípy terapie diastázy u bábätiek a mladších detí:

https://www.facebook.com/watch/?v=704927786868801

https://www.facebook.com/watch/?v=567730972124291

Zdroj fotky: FyzioMama

Kontakty na naše fyzioterapeutky, ktoré cvičia aj s bábätkami:
Mgr. J. Balážová: 0907 329 912, jana.balazova4@gmail.com
Bc. H. Pentková: 0918 246 154, pentkova.hanka@gmail.com
Mgr. A. Beliková: 0905 786 090, andrea@besttherapy.sk
Mgr. Z. Kanátová: 047/4311430, zuzana.kanatova@gmail.com
NsP LC, FRO pult: 047/4311536

 • Hygiena genitálu a zhybov 

Na genitál a do oblasti zhybov (slabiny, pazušky, pod krkom) nepoužívať púdre, do zhybov, pokiaľ sú v poriadku, ani krémy. Tieto miesta sú ľahko náchylné na zapareniny, preto ich treba preventívne držať v čistote a v suchu, vetrať a prevzdušňovať. Tzv. „kyslíkový kúpeľ“ pomáha predchádzať, resp. liečiť aj podráždenú zapálenú pokožku. Prípadné zapareniny možno liečiť obmývaním repíkovým odvarom alebo veľmi jemným roztokom hypermangánu (KMnO4) – stačí rozpustiť pár kryštálikov vo vode, aby bol roztok naozaj len slaboružový. Podľa potreby možno urobiť aj celotelový kúpeľ (repík na telíčko aj tváričku, hypermangán len na telíčko). U dievčatiek priesvitný a / alebo biely hlien medzi malými pyskami prirodzene chráni vnútorné rodidlá, preto ho neodstraňujeme. Ani medzi malými a veľkými pyskami. Odstránime len prípadné zvyšky stolice (ak to nejde vodou, skúste tampónom s olivovým olejom). Ochranný krém – napr. Sudocrem – môžeme preventívne alebo liečebne naniesť na veľké pysky (nie do zhybov) a okolo konečníka. U dievčatiek dávame pozor, aby nezačali spolu zrastať malé pysky. Ak by sa tak už stalo, pediater alebo detský gynekológ ich jemným ťahom rozruší (ak by ste sa to neodvážili urobiť Vy). U chlapčekov môžeme Sudocrem naniesť okolo konečníka, na miesto hrádze, kde sa jej dotýkajú miešky, prípadne aj na miešok pod penis (na „trecie plôšky“, tiež nie do slabín a oblasti zhybov). Ak zápal ochrannú bariéru Sudocremu prekoná a ďalej sa rozširuje, možno (skôr, ako lekár predpíše protikvasinkovú a/alebo protibakteriálnu masť) vyskúšať ešte napr. kalciovú mastičku natural (s včelím voskom, kokosovým olejom, vitamínom B3 a vitamínom E), krém Ialuset, nechtíkovú mastičku, alebo detskú mastičku na zaparenú pokožku Rybilku. Problémom so zapareninani môžeme predchádzať aj tým, že nebudeme meniť zaužívané značky plienok a vlhčených utierok, prípadne ešte lepšie, ak siahneme po udržateľných ekonomickejších a ekologickejších látkových plienkach, ktoré sa dajú opakovane prať v práčke, netreba ich vyvárať, ani žehliť, sú spoľahlivé a praktické.

Zdroj fotky: bambinomio.cz

U chlapčekov nezabúdať pri kúpaní, keď je predkožka vláčnejšia a poddajnejšia, len jemne ju napnúť, pokiaľ nám to jej pružnosť dovolí a pustiť. V neskoršom veku by sa postupne mala dať pretiahnuť cez celý žaluď. Pozor, nasilu ju nepreťahujte, pretože by mohli vzniknúť trhlinky, hojace sa jazvičkami, ktoré môžu predkožku ešte viac zúžiť, spôsobiť jej stuhnutie a ešte užšie prirastenie k žaludi. Prípadnú smegmu (biele „hrudky“ pod predkožkou) jemne vytlačíme, podľa možnosti miesto umyjeme a po šetrnej, ale dôkladnej hygiene ho nakoniec môžeme preventívne ošetriť gélom kyseliny hyaluronovej – mucoGYNE gel (rovnako vhodným aj u dievčatiek na predchádzanie zrastov malých pyskov). Správnou hygienou predchádzame u chlapčekov bolestivému zápalu, tzv. balanopostitíde, ktorá by mohla sekundárne viesť aj k možnej infekcii močových ciest (podobne ako aj vulvitída /vulvovaginitída, ktorej predchádzame správnou hygienou u dievčatiek).

 • Preventívne balenie naširoko

Ak stihneme prvé ortopedické ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbikov vo veku 3-4 týždňov, stačí začať baliť dieťa naširoko až potom, keď to na základe tohto vyšetrenia odporučí ortopéd (možno ani široké balenie nebude potrebné). Výnimkou je prítomnosť vrodeného vykĺbenia bedier v rodine rodičov, kedy je vhodné začať dieťa baliť naširoko preventívne už od narodenia. Široké balenie je potrebné vidieť. Pozostáva z jednorazovej plienky, dvoch látkových plienok (jednej zloženej na 4 a druhej na 3 vrstvy) a ortopedických nohavičiek (správnej veľkosti a najlepšie so šnúrkami). Inak sa stáva, že neskúsení rodičia zabalia dieťa len zbytočne „nahrubo“. Ak sa však pritom môžu nôžky v bedrových kĺboch voľne vystierať, svoj účel takéto „široké balenie“ nespĺňa. Správne široké balenie totiž vo vystieraní nožičiek bráni a fixuje ich v polohe, v ktorej stehenné kosti tvoria s predĺženou osou telíčka pravý uhol.

 • Psychomotorický vývoj (PMV), správna stimulácia PMV a reči

Názorným vodítkom nám môže byť psychomotorická mapa vývoja podľa fyzioterapeutky Evy Kiedroňovej (o.i. je aj autorkou praktickej knihy pre rodičov „Něžná náruč rodičů“). V tejto tabuľke (viď nižšie v prílohe na stiahnutie) si všímajte, prosím, mesiac za mesiacom – od prvého po dvanásty. Vaše dieťatko urobí od narodenia za ten čas veľké pokroky. Prvé tri riadky tabuľky sa týkajú jeho zmyslového, sociálneho a citového vývoja, ďalšie tri riadky hrubej motoriky (na jej správnu stimuláciu, aby sme podporili svalovú silu, potrebuje vytvorené vhodné „fitness podmienky“ na pevnej rovnej „fitness podložke“), ďalší riadok sa týka jemnej motoriky, rečového vývinu a posledný riadok vývoja rozumových (kognitívnych) schopností a intelektu. Dôležité je zapamätať si, že dieťatko ukladáme na voľnú podložku na bok, symetricky striedame polohy raz na jednu, raz na druhú stranu. Ak uprednostňuje viac jednu stranu, treba ho viac polohovať do opačnej strany, ktorá sa mu zo začiatku páčiť nebude. Ak grcká, podložku vyvýšime. Po zahojení pupka začneme čo najskôr aj s polohovaním na brušku. Zo začiatku len krátko – koľko dieťatko vydrží – ale tak často, ako to len bude možné. V polohe na brušku je vždy nutné mať ho pod kontrolou zraku, nikdy ho takto nenechávame bez dozoru! Bez ohľadu na to, či je na brušku alebo na chrbátiku, snažíme sa ho stimulovať (dbať o očný kontakt, prihovárať sa, usmievať, dotýkať sa, ponúkať hračku a pod.) symetricky z oboch strán. Pre novorodenca je najlepšou, najstimulujúcejšou štartovacou „hračkou“ Vaša tvár, Váš pohľad z očí do očí, Váš hlas, Vaše dotyky, Vaša vôňa, Vaše teplo, Váš tlkot srdca… Veľa sa mu venujte, od začiatku sa s ním často a čisto rozprávajte, všetko, čo robíte, komentujte, spievajte… Neukladajte ho, mimo pripútania v aute, na dlhšiu dobu do autosedačky a podobného „korýtka“ (kde bude pasívne „skrútené sedieť“), do budúcnosti nekupujte bežku! Na tom, že nie je vhodné dávať dieťa do bežky, sa zhodujú pediatri, ortopédi aj detskí neurológovia. Priskoro dieťa pasívne neposadzujte, nestavajte ho na nožičky a nevoďte ho za rúčky, nedávajte mu priskoro topánočky. Nezapínajte mu TV, odborníci neodporúčajú TV minimálne do 2 rokov veku dieťaťa! Ako bude Vaše dieťatko rásť a vyvíjať sa, budeme si v poradni radiť a pripomínať, ako ho správne stimulovať tak, aby sme čo najviac prispeli k zdravému prejaveniu sa potenciálu, ktorý má v sebe zakódovaný. Kľúčová je fáza lezenia po štyroch (cca vo veku 8-10 mes.), čím dieťatku spevnie chrbátik a skoordinujú sa pohyby tela, poprepája sa navzájom čo najviac neurónových spojení. Preto ho treba často polohovať na brušku. Od „pasenia koníkov“ je totiž blízko k pretáčaniu, plazeniu a lezeniu, od lezenia zase k posadeniu sa (cez šikmý sed do vzpriameného, od neistého k pevnému sedu bez opory, pozor! – tzv. „w-sed“ je nesprávny), k nakročeniu si jednou nôžkou pri vhodnej opore „na rytiera“, postaveniu sa na nožičky a k prvým krôčikom – najskôr s oporou a do boku, do jednej strany, do druhej, potom aj dopredu držiac sa len jednou rúčkou, neskôr sa odváži pár sekúnd postáť aj bez opory a postupne sa pustí robiť aj svoje prvé samostatné krôčiky od nábytku k nábytku a nakoniec aj na dlhšie vzdialenosti. Keď prejde samo krátku vzdialenosť z miestnosti do miestnosti a začne pekne došľapovať na celé chodidlá (nie špičkovať), je vhodný čas na jeho prvé topánočky. Nasilu vývoj dieťaťa neurýchľujeme, zdravé dieťa necháme vo voľnom bezpečnom priestore samo sa realizovať vlastným tempom a s ostatnými detičkami ho neporovnávame, pretože ich vývoj je prirodzene nerovnomerný. Niekto začne skôr hovoriť, iný skôr chodiť, to, čo je ešte v rámci normy, má širšie vekové rozpätie. Ak Vás niečo znepokojí, skôr ako si začnete robiť starosti, poraďte sa s lekárom.

Na spestrenie aktivít s detičkami v našom regióne dávam do pozornosti:

 • kurzy plávania pre dojčatá a batoľatá od 4 mesiacov do 3 rokovtu
 • skupinovo-edukačné kurzy s rodičmi a deťmi od 3 mesiacov do 3 rokovtu

Pre pediatra sú užitočnou pomôckou pri komplexnom posudzovaní PMV dieťaťa aj dotazníky vývinového skríningu S-PMV, ktoré rodičia pravidelne vypĺňajú krátko pred každou preventívnou prehliadkou na webovej stránke: WWW.ZDRAVIEDIETATA.SK (od 1. mesiaca po 3. rok veku dieťaťa, postupne spolu 10x) a k tomu navyše ešte v 16. mesiaci, v 2. roku a v 3. roku života aj skríningový dotazník M-CHAT.

Poznámka: Na Slovensku sa rozbehol národný zber informácií zavedením skríningu M-CHAT vo veku 16 a 24 mesiacov, čím sa môže znížiť vek diagnostiky porúch autistického spektra (PAS) zo 4,5 roka pod 36 mesiacov. Ide o neurovývinové ochorenia charakterizované poruchami v sociálnej komunikácii a prítomnosťou repetitívneho (opakujúceho sa) stereotypného správania. Ich incidencia (výskyt) a prevalencia (ukazovateľ vyjadrujúci pomer počtu chorých ľudí k počtu obyvateľov) na Slovensku zatiaľ nie je známa. Včasná diagnostika umožňuje včasnú intervenciu, ktorou ako jedinou sa dá ovplyvniť dlhodobá prognóza jedincov s PAS. Za týmto účelom bola vyvinutá aj slovenská verzia mobilnej aplikácie ASDetect s názornými videoukážkami na zvýšenie povedomia verejnosti o včasných známkach rizika PAS už vo veku od 11 do 30 mesiacov(!) V našom meste potom ďalej usmerní rodičov s takýmito detičkami Centrum včasnej intervencie CVI v Lučenci. Okrem neho máme blízko tiež Centrum porúch autistického spektra VIAABA vo Zvolene (viď aj ich webovú stránku neviditelni.sk). „Skríning“ je označenie činností, ktoré vyhľadávajú a odkrývajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky (sú skryté). Skríningový dotazník M-CHAT teda pomáha vyhľadávať rizikové detičky pre PAS. Skríning teda nie je diagnostika, ale len vyhľadáva deti, ktoré treba ďalej vyšetriť a až tak im určiť správnu diagnózu.

Skóre v intervale 0-2 je v poriadku, pravdepodobnosť autizmu je malá.

Pri skóre v intervale 3 – 7 je odporučené pokračovať s overovacím dotazníkom M-CHAT-F. V tomto prípade je možné kontaktovať Akademické centrum výskumu autizmu ACVA LF UK telefonicky na čísle 02-59357517, 02-90119517(následne sa centrum dohodne s rodičmi na termíne telef. rozhovoru, vyšetrenia, pri ktorom sa zrealizuje dotazník M-CHAT-F. Dĺžka trvania rozhovoru je cca 15-20 min).

Skóre v intervale 8 – 20 u zatiaľ nediagnostikovaného dieťaťa ešte neznamená automaticky, že má autizmus, ale je vhodné preventívne zrealizovať diagnostiku v niektorom centre, ktoré sa venuje diagnostike autizmu. V prípade záujmu o diagnostiku v Akademickom centre výskumu autizmu ACVA LF UK sú kontaktné údaje: ACVA, Fyziologický ústav LF UK, Sasinkova 2, 813 72 Bratislava, telefón: 02-59357517, 02-90119517, e-mail: acva@acva.sk

Pre dieťa s oneskoreným vývinom reči, resp. inak narušenou komunikačnou schopnosťou sú určené aj ďalšie dotazníky TEKOS I (pre 8-16 mes. deti) a TEKOS II (pre 17-36 mes. deti), vhodné aj pre potreby logopéda, ku ktorému ho odošle pediater: TEKOS-I je test komunikačného správania – slová a gestá, TEKOS-II je test komunikačného správania – slová a vety.

V našom regióne dávam do pozornosti (viď aj nižšie informačný leták):

SCPaP, ul. P. Rádayho 1857/2, LUČENEC

 • tel. kontakt: 0911 243 882, 0948 350 676
 • e-mail: scspp.poltar@gmail.com
 • Poskytuje starostlivosť všetkým deťom, žiakom a klientom, bez zdravotného postihnutia alebo narušenia, nadaným, zo sociálne znevýhodneného prostredia, s rizikovým vývinom, so zdravotným postihnutím, aj s narušenou komunikačnou schopnosťou a pod.
 • Nahrádza služby doteraz poskytované v CŠPP aj v C PPPaP (centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie).

SŠCPaP pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími PVP, ul. 13. januára 716/23, POLTÁR:

 • Poskytuje vysokošpecializovanú odbornú činnosť zameranú na jeden druh zdravotného postihnutia, pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, aj v kombinácií s ďalšími druhmi zdravotného postihnutia,  vo veku od narodenia až po ukončenie prípravy na povolanie.