Kategórie
Rady rodičom

Vracanie a hnačky

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

I. Dojčatá (do 1 roka) a malé deti (batoľatá – od 1 do 3 rokov):

DIÉTA – pri každom dojčení alebo do každej porcie umelého mlieka ColiPrev kvapky (aby bolo materské / príp. umelé mlieko diétne so zníženým obsahom laktózy, resp. bezlaktózové) a to ešte aj 2-3 dni po úprave stavu

TEKUTINY – dostatok vhodných tekutín (pitný režim) – okrem bezlaktózového mlieka aj čistá voda – nezávadná z verejného vodovodu (deťom do 1 roka prevariť a nechať vychladnúť pri izbovej teplote), detská minerálka bez bubliniek (u dojčených detí lyžičkou, striekačkou alebo z pohárika, nie z fľaše s cumľom), pri vracaní je vhodný na žalúdok harmančekový čaj (iba pri vracaní, pri hnačke už nie), pri hnačke čierny čaj, pri hnačke aj vracaní rehydratačné roztoky – BioGaia ProTectis Plus, Kulíšek alebo Enhydrol. Rehydratačný roztok Kulíšek forte (v sáčkoch) je obohatený aj rastlinným výťažkom (zázvorový extrakt) pre ukľudnenie podráždeného žalúdka. Všímame si množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie).Najdôležitejšie je predchádzať dehydratácii! Tekutiny podávať vlažné / chladné a po lyžičkách… postupne po dúškoch, pomaly a v pravidelných intervaloch tak, ako je žalúdok schopný ich tolerovať! (viac viď nižšie – pri starších deťoch) . Najlepšie je podávať orálny rehydratačný roztok, ktorý má vyvážené množstvo vody, cukru a solí. Ak nemáte rehydratačný roztok, môžete podať nesýtenú /vybublinkovanú minerálnu vodu, slabý čierny čaj (nikdy nie ovocný, lebo dráždi žalúdok), rozriedenú ovocnú šťavu v pomere 1:4 (koncentrované šťavy a džúsy dráždia žalúdok a zhoršujú hnačku) a menšie množstvá čistej vody. Dojčené deti dojčite častejšie (spolu s kvapkami ColiPrev), medzi kŕmeniami môžete podať aj malé množstvá rehydratačného roztoku. Ak dieťa odmieta piť, podávajte tekutiny lyžičkou alebo striekačkou. Dieťa môže odmietať aj jedlo, ponúkajte mu, ale nenúťte ho do jedla, najdôležitejšie je podávať tekutiny, avšak snažte sa neprerušovať podávanie stravy na viac ako 24 hodín.

PROBIOTIKÁ – v prípade choroby už „silné“ – napr. Biopron forte 1×1 prášok z rozobratej kapsulky (v prípade prevencie alebo už v stabilizovanom stave na doliečovanie sú vhodné napr. kvapky Probiofix imun baby alebo Compliflora Baby, či BioGaia a pod.)

PROTI HNAČKETasectan / Tasectan DUO vrecká (Tasectan DUO je už kombinovaný s probiotikami) podľa návodu, kým nedôjde k úprave stolice (normálna konzistencia, bez patologických prímesí, normálna frekvencia), alebo napr. aj vrecúška Hidrasec pre dojčatá 10 mg (na predpis lekára, pre deti staršie ako 3 mesiace, kým sa nedosiahnu 2 normálne stolice, liečba nemá trvať dlhšie ako 7 dní a nemá sa používať pri hnačkách spojených s užívaním antibiotík)

PROTI KŔČOM BRUŠKA – pri bolesti bruška Magnézium (500mg tbl. rozštvrtiť, rozdrviť – deti do roka 1-2 x ¼ tbl., od 1-6 rokov 2-3 x ¼ tbl.) Plus pokoj, sledovať bruško, stolice, močenie, správanie, teplotu…

II. Staršie deti (vrátane batoliat) a dospelí:

TEKUTINY – dostatok vhodných tekutín (pitný režim) – čistá voda, minerálka bez bubliniek, čaj (na hnačku čierny, na žalúdok mätový, medovkový a harmančekový, ale ak je súčasne aj hnačka, tak harmančekový nie), rehydratačný roztok (pre mladšie deti sáčky BioGaia ProTectis Plus /vhodné pre neutrálnu chuť/, pre staršie deti a dospelých šumivé tablety Fluidex – nechať vybublinkovať). Všímame si množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie).

Tekutiny podávať vlažné / chladné, pri (súčasnom) vracaní začnite s podávaním malých množstiev tekutín (podľa tolerancie žalúdka) – po jednej alebo dvoch čajových lyžičkách (5-10 ml) každých 10-15 minút, postupne každých 5-10 minút. Takto je možné podať 60 až 120 ml za hodinu a aj opakovane vracajúce deti môžu byť takto úspešne zavodnené, lebo tieto malé množstvá dokáže žalúdok vstrebať medzi vracaním. Ak dieťa toleruje tekutiny v týchto malých množstvách, postupne môžete podávať väčšie hlty menej často. Pri opakovanom vracaní aj malých množstiev tekutiny môžete skúsiť podať zamrznutý rehydratačný roztok vo forme „mini-nanukov“ – do nádoby na ľad nalejete rehydratačný roztok, dáte doň špáradlo a necháte zamrznúť – dieťa olizovaním prijíma také malé množstvo tekutín, ktoré nepodráždi žalúdok a nevyvolá vracanie. Sladené sýtené nápoje (ako je kola a podobne), aj napriek častým odporúčaniam (dokonca aj od zdravotníkov), nepodávame! Obsahujú totiž nevhodné množstvá minerálov a iných látok (napríklad veľké množstvo cukrov a fosforečňanov), ktoré môžu zhoršovať stav hydratácie a tiež ešte viac poškodzovať črevnú sliznicu.

DIÉTA:

– vyradiť: mlieko, mäso, vajcia, hríby (vo všeobecnosti nie sú vhodné pre deti), sladkosti, nafukujúcu zeleninu (kaleráb, kapusta, hrášok, brokolica, karfiol), strukoviny, grahamové a celozrnné pečivo, tukové pečivo, mak, orechy, korenené jedlá, vyprážané jedlá, zapražené polievky a omáčky, ovocné džúsy, ovocné čaje a pod.

– vhodné sú: sucháre, suché odstáte biele pečivo, piškóty, slané tyčinky, čistý zeleninový vývar bez tuku, varená mrkva, varená ryža, varené zemiaky, pri hnačke napr. aj banány, čučoriedky, horká čokoláda a pod. S jedlom sa neponáhľať. Postupovať tiež pomaly podľa tolerancie žalúdka – najskôr v menších dávkach, nemiešať „piate cez deviate“ a vydržať s ľahkou diétnou stravou ešte 2-3 dni aj po úprave zdravotného stavu! Pomaly ďalej zájdeme.

– niektoré vhodné recepty:

Ryžový odvar pre dojčatá

50 g umytej ryže uvaríme v 2 litroch vody do rozvarenia (1-1,5hodiny), získame približne 1 liter odvaru, ktorý môžeme použiť na priame podávanie alebo na prípravu formuly.

Zdroj: tvojezdravie.sk

Diétna mrkvovo-ryžová polievka 

Pripravujeme len zo zdravej mrkvy s nízkym obsahom dusičnanov! 150-250g očistenej na jemno nastrúhanej mrkvy a 50g prepláchnutej ryže uvaríme do mäkka v 1,5 L vody (asi hodinu). Uvarenú mrkvu a ryžu rozmixujeme alebo pretlačíme cez sito, mierne posolíme.

Zdroj: jaktak.cz

PROTI VRACANIU a proti ťažobe na žalúdku – Antimetil tbl.

PROBIOTIKÁBiopron forte (alebo Compliflora Family complex) 1×1 cps. a/alebo Floraliv (probiotiká + B-komplex)

PROTI HNAČKETasectan 250mg vrecká (príp. ešte lepšie Tasectan Duo, ktorý je už kombinovaný s probiotikami), nad 14 rokov veku je možné užiť namiesto vrecúšok Tasectan 500mg kapsuly, kým nebude stolica normálna. Alebo napr. aj u detí nad 13 kg vrecúška Hidrasec pre deti 30 mg (na predpis lekára), u dospelých nad 18 rokov kapsuly Hidrasec 100 mg (na predpis lekára, užíva sa, kým sa nedosiahnu 2 normálne stolice, liečba nemá trvať dlhšie ako 7 dní a nemá sa používať pri hnačkách spojených s užívaním antibiotík).

Pozor!

Väčšina liekov, dostupných v lekárňach na voľný predaj, spomaľuje činnosť čriev a zastavuje hnačku (napr. Imodium) – tieto sú (a zvlášť u detí) až škodlivé. Hnačka je obrannou reakciou organizmu pred škodlivými vplyvmi, zbavuje sa ňou vírusov a baktérií, alergénov v potrave, ale i jedovatých látok. Pri riedkych stoliciach je preto vhodné podávať prípravky, ktoré sa nevstrebávajú do krvného obehu, neovplyvňujú očistnú funkciu čriev, bránia len nadmernému vylučovaniu vody cez zapálenú sliznicu v hrubom čreve (takými liekmi sú Tasectan, Smecta, čierne uhlie alebo Hidrasec).

PROTI KŔČOM BRUŠKA – pri bolesti brucha Magnézium (500mg tbl. deti od 1-6 rokov 2-3 x ¼ tbl., od 6-15 rokov 2-3 x ½ tbl.). A tiež kľudový režim, sledovať kliniku (klinické príznaky), teplotu, p.p. podať antipyretiká. V prípade zhoršenia stavu napriek liečbe vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ možno, vždy s močom!

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako sa začne sťažovať na bolesť bruška, stúpne mu teplota, objavia sa soplíky, párkrát zakašle a pod. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav napriek domácej liečbe nelepší, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ sa podarí, vziať so sebou aj moč (v prípade bolesti bruška stredný prúd moču v sterilnej skúmavke, príp. aj vzorku stolice v skúmavke alebo liekovke veľkosti hráška).

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA