Kategórie
Rady rodičom

Covid-19, protizápalová diéta a zdravý životný štýl

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Zdroj: www.nspbr.sk

Komplexné informácie o Covide-19 si môžete nájsť aj na webovej stránke Aliancie FLCCC (Front Line COVID-19 Critical Care)tu. Založili ju rešpektovaní a vysoko publikovaní svetoznámi lekári a vedci z celého sveta s cieľom vyvinúť život zachraňujúce protokoly na prevenciu a liečbu COVID-19 vo všetkých štádiách ochorenia. S liečbou, resp. prevenciou podľa FLCCC protokolov veľmi dobre korešponduje napr. aj (slovenský) výživový doplnok s obsahom polyfenolov/flavonoidov – quercetínu, kurkumínu, katechínov, extraktu zeleného čaju, sladkého drievka/lekorice, s obsahom zázvorového extraktu, minerálov (zinok, selén), vitamínov skupiny B (B3, B9, B12), vitamínov C, D a E, s obsahom β-glukánov, probiotík a prebiotickej vlákniny Covirin (pre dospelých) a Covirin kid & teen (pre deti a tínedžerov).

Okrem farmakologickej liečby aj jednoduchá zmena stravy môže mať veľmi priaznivý vplyv nielen na uzdravenie, resp. zotavenie sa z Covidu-19 alebo pokovidového syndrómu, ale aj z akejkoľvek inej infekcie (viď priložený súbor „Protizápalová diéta“ na stiahnutie). ❤️  

Taktiež aj na udržanie si dobrého zdravia a kondície je základom zdravá strava, založená prevažne na celozrnných obilninách, zelenine, ovocí, strukovinách, orechoch a semenách plus celkovo ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL, ktorý okrem VÝŽIVY zahŕňa aj ďalšie atribúty ako sú:

CVIČENIE – Pravidelný pohyb výrazne zlepšuje telesné zdravie a tiež stav mysle i ducha.

VODA – Pretože 70% nášho tela tvorí voda, je nevyhnutné dostatočne organizmus hydratovať, dbať o dostatočný pitný režim. Čistá voda (príp. nesladený bylinkový čaj) je pre telo najlepšou tekutinou. Pri podozrení na dehydratáciu (zvlášť pri každej chorobe) si všímame množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie). Rôzne vonkajšie aplikácie vody (studená sprcha, hydroterapia) spolu s masážami veľmi účinne stimulujú krvný obeh, metabolizmus a celkový stav imunitného systému.

SLNKO – je zdrojom energie, zabíja mikróby, umožňuje telu tvoriť vitamín D, dôležitý pre zdravé svaly, kosti a zuby, udržanie hormonálnej rovnováhy, správneho fungovania metabolizmu a imunitného systému. V liečbe Covidu-19 sa užíva v dávke 5000-6000 IU denne a s jedlom, aby sa účinne vstrebal, pretože je rozpustný v tukoch. V prípade poruchy trávenia je dostupná forma rozpustná na jazyku – IBSA Vitamin D3 2000 IU.

STRIEDMOSŤ – Užívať dobré veci s mierou a vyhýbať sa škodlivým.

VZDUCH – Prístup čerstvého vzduchu je základ pre zdravie, bez neho môže v priebehu 5 min. dôjsť k trvalému poškodeniu mozgu.

ODPOČINOK – Regenerácia telesných aj duševných síl vyžaduje kvalitný spánok. Po oddychu má nasledovať aktívna činnosť, treba však dávať pozor na prepracovanie a stres.

DÔVERA – je úzko spojená s fyzickým zdravím. Vytvára predpoklad hlavne pre duševné a sociálne zdravie. Pozitívne emócie a postoje ako láska, radosť, viera a dôvera vytvárajú ochranné látky posilňujúce imunitný systém. K správnym rozhodnutiam vedie človeka najlepšie dôvera v Boha. 🙏