Kategórie
Rady rodičom

Zápcha u detí

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Zápcha u detí je v 95% prípadov návyková či psychicky podmienená (funkčná zápcha), v 5% prípadov spôsobujú zápchu u detí fyzické zdravotné problémy (organická príčina – vrodené choroby, metabolické, neurologické, endokrinologické, gastroenterologické ochorenia, potravinové alergie, intolerancie). Ak zápcha trvá dlhšie ako 2 týždne, alebo ak máte akékoľvek obavy, treba vyhľadať lekára.

Rozlišujeme:

 • akútnu zápchu (trvá niekoľko dní až týždňov)
 • chronickú zápchu (trvá viac ako 3 mesiace)

PRÍČINY:

1.) psychické problémy, blok (pri zmene zabehnutého režimu, pri zmene v rodine, pri zmene prostredia…). Dieťa odmieta vyprázdniť stolicu, zadržiava ju aj niekoľko dní, v dôsledku čoho sa zahusťuje. Odchod tvrdej stolice je bolestivý, čo vedie k jej ďalšiemu zadržiavaniu a smeruje k bludnému kruhu.

zlomové obdobia:

 • pri prechode z materského mlieka na umelé
 • pri prechode z mliečnej stravy na tuhú nemliečnu
 • medzi 2. a 3. rokom pri odplienkovaní a učení sa na nočník alebo na redukciu na WC (dieťa by sa malo naučiť pýtať sa cez deň do 2, maximálne 2,5 rokov, na noc sa plienka toleruje do 5 rokov)
 • pri nástupe do kolektívu

2.) Nesprávna príprava umelého mlieka (napr. nesprávne riedenie), či striedanie rôznych typov umelého mlieka – odporúča sa, keď už nájdete pre svoje dieťa to „správne“, pri ňom aj ostať.

3.) Nepravidelná strava, málo pestrá, nevhodná kombinácia potravín, nedostatok vlákniny

4.) Dehydratácia dieťaťa – málo tekutín (a zvlášť pre deti vhodných tekutín)

5.) Ľahšie choroby ako virózy, príp. užívanie niektorých liekov (napr. železo)

6.) Nedostatok fyzickej aktivity, sedavý spôsob života

ČO SI TREBA VŠÍMAŤ A NEPODCEŇOVAŤ:

1.) Tvrdá, suchá stolica, bolestivé vyprázdňovanie, zastavenie vetrov

2.) Krv a porušená koža v okolí konečníka v dôsledku namáhavého vyprázdňovania, niekedy až časť čreva vychádzajúca z konečníka (prolaps rekta)

3.) na brušku hmatné tvrdé vydutiny

4.) Zadržiavanie stolice, strach a stres z vyprázdňovania

5.) Strata chuti do jedla, odmietanie jedla pre pocit plného bruška

6.) Iritujúce správanie

7.) Špinenie (denné aj nočné), únik stolice – deti prestávajú cítiť tlak/potrebu sa vyprázdniť a únik si často ani nemusia všimnúť (riedka hmota obteká zadržanú tvrdú stolicu na konci zažívacieho traktu a mylne pripomína hnačku).

Tento stav treba čo najskôr riešiť, pretože ako dlho sa správne nerieši a zápcha pretrváva, minimálne dvojnásobne tak dlho trvá, než sa dá znova do poriadku.

REŽIMOVÉ OPATRENIA:

1.) Raňajky. Peristaltiku (pohyb čriev) ovplyvňuje aj prvé jedlo dňa. Raňajky nevynechávať najmä u detí, ktoré začali chodiť do škôlky. Ani cez víkendy čas raňajok neposúvať, pravidelné vyprázdňovanie vyžaduje aj pravidelnú stravu.

Zdroj fotiek: dreamstime.com

Pokiaľ už má dieťa zúbky, dbať na jeho zdravý chrup a stravu vždy dôkladne poprežúvať (dať dieťaťu dosť času na pokojné prežúvanie a učiť ho pri jedle nerozprávať).

Zdroj fotky: svojtka.sk

2.) Skladba stravy. V strave zvýšiť príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny a upraviť ju tak, aby neobsahovala obstipujúce zložky. Vo všeobecnosti sa pri zápche odporúča uprednostniť tekutejšiu stravu pred tuhšou a jesť radšej častejšie a v menších dávkach.

Obstipujúce potraviny sú: varená mrkva, biela ryža, prezreté (žltohnedé) banány, mak, tvrdý syr, kakao, čokoláda, biele pečivo a výrobky z bielej múky, pre zdravú črevnú mikroflóru sú škodlivé aj sladkosti, fastfoody, vyprážané a korenisté jedlá, vhodné je znížiť aj objem konzumovaného kravského mlieka, hustých sladkých džúsov a čierneho čaju.

Vláknina (nestráviteľné časti potravín): býva nerozpustná alebo rozpustná vo vode. Všeobecnou radou pri zápche je zvýšiť hlavne príjem vlákniny rozpustnej vo vode, ktorá viaže vodu a zmäkčuje stolicu. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú: pšeničné otruby, ovsené vločky, celozrnný chlieb a pečivo, petržlenová vňať, ovocie, zelenina a strukoviny – biela fazuľa, nelúpaný hrach, šošovica, menej zrelé, ľahko zelené banány (nie prezreté, žltohnedé), maliny a černice, artičoky, paštrnák, ružičkový kel, kaleráb, biela kapusta, batáty, zemiaky, špenát, avokádo, sušené ovocie – marhule, slivky, figy, broskyne, jablká, mandle, slnečnicové a ľanové semienka (osvedčilo sa ľanové semienka pomlieť, namočiť, nechať napučať a ráno nalačno vypiť, alebo aj ľanový olej).

Zdroj fotky: freepik.com

Vlákninu možno získať aj z výživových doplnkov, napr.:

 • topnatur VLÁKNINA PRE DETI
  od ukončeného 6. mesiaca, s prírodnými zložkami (ovsenný extrakt, inulín) a živými kultúrami (Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii susp. bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus), užíva sa 20 minút pred jedlom v dávke: – deti od ukončeného 6. mesiaca do 12. mesiaca: 2,5g (pol odmerky) denne rozmiešať v 100ml tekutiny; deti od 12 mesiacov veku: 5g 1-2x denne rozmiešať v 100ml vody alebo ovocnej šťavy, na zapitie podať ďalších 100ml vody alebo ovocnej šťavy.
 • topnatur INULÍN, rozpustná vláknina z koreňa čakanky, – od 3 rokov, dávkovanie: 1 kopc. ČL (6g) 2x denne rozpustiť vo vode alebo primiešať do jedla (do akéhoľvek pokrmu či nápoja – napr. do jogurtu, pudingu, čaju alebo džúsu riedeného vodou).
 • asp PSYLLIUM pre dospelých, vo vode rozpustná vláknina zo šupiek psyllia – z osemenia skorocelu indického, dávkovanie: pred jedlom rozmiešať 2x denne 10g (2 kopc. ČL) v menšom množstve vody alebo inej tekutiny a ihneď vypiť, zapiť ďalším pohárom vody.

3.) Tekutiny. Dôležitý je pravidelný a dostatočný príjem tekutín. Deti by mali piť počas celého dňa.

Zdroj fotky: voda.tzb-info.cz

Najvhodnejšia je čistá voda, u starších detí Vincentka, niektoré bylinkové čaje (harmančekový, u detí od 2 rokov možno opatrne skúsiť aj ďalšie priaznivo vplývajúce na zápchu – feniklový, anízový, rascový, z koreňa sladkého drievka, medovkový, mätový, púpavový /z koreňa a sušených listov/, žihľavový, rebríčkový)

Nevhodné sú: sladené nápoje, sýtené nápoje, neriedené šťavy (ak zeleninové alebo ovocné šťavy, tak riedené vodou), ovocné čaje, čierny a zelený čaj, kofeínové a chinínové nápoje, energetické nápoje, alkoholické nápoje.

Všeobecné odporúčania príjmu tekutín u detí viď tu:

dojčatá (10. deň – 7. mes.): 150 ml/kg/D
dojčatá (8.-12. mes.): 100-140 ml/kg/D
2. rok: 80-120 ml/kg/deň
3.-5. rok: 80-100 ml/kg/deň
6.-10. rok: 60-80 ml/kg/deň
11.-14. rok: 50-70 ml/kg/deň

Alebo podľa EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín):
Deti vo veku 2 roky: 1100-1200 ml tekutín denne
Deti vo veku 3 roky: 1300 ml tekutín denne
Deti vo veku 4-8 rokov: cca 1,6 litra tekutín/deň (minimálne 1,2 litra)
Dievčatá vo veku 9-13 rokov: 1,9 litra tekutín/deň (minim. 1,5 litra)
Chlapci vo veku 9-13 rokov: 2,1 litra tekutín denne
Adolescenti vo veku 14 a viac rokov: 2 litre denne pre ženy a 2,5 litra pre mužov (ako u dospelých)

4.) Probiotiká.

5.) Pohyb. Pre správnu činnosť čriev a zdravú peristaltiku je dôležitý pravidelný pohyb. Deti potrebujú počas dňa vybehnúť von, zacvičiť si, behať, skákať, zaplávať si, pobicyklovať sa… Už len obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu udržiava organizmus v zdraví, navyše zrelaxuje telo a upokojí myseľ.

6.) Masírovanie bruška, cvičenie nožičkami (u bábätiek).
U bábätiek možno praktizovať masírovanie bruška (v smere hodinových ručičiek za použitia olejčeka), pri prebaľovaní cvičiť nožičkami pokrčenými v kolienkach krúživými pohybmi a jemným pritlačením kolienok k brušku. Existujú aj fyzioterapeutické cvičenia hrou. Vhodným krémom (napr. nechtíkovým) možno natrieť aj okolie konečníka, kde došlo k narušeniu kože.

7.) Hygiena a ošetrenie konečníka. U starších detí napr. po návrate zo škôlky skontrolovať nohavičky, podľa potreby osprchovať konečník, rovnako po stolici (ak nie je možná sprcha, použiť na utretie šetrnejšie vlhčené utierky), na boľavý konečník možno u detí od 3 rokov použiť odvar z dubovej kôry:
1 PL sušenej dubovej kôry variť 10 minút v 1 l vody, nechať 15 minút vylúhovať pri izbovej teplote a scediť, odvar sa používa niekoľkokrát denne na kúpele a omývanie, pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím. Čistý a suchý konečník možno prstom natrieť hojivou nechtíkovou mastičkou alebo u dospelých (klinické štúdie používania u detí neboli vykonané) mastičkou Faktu, ktorá obsahuje liečivá polykrezulén a cinchokaín, rýchlo zastavuje krvácanie, svrbenie a pálenie v oblasti konečníka, zabraňuje vzniku zápalu a podporuje regeneráciu tkaniva v postihnutej oblasti, aplikuje sa 2-3 x denne na postihnuté miesto.

8.) Pravidelné vyprázdňovanie. Stolicu nikdy nezadržiavať! Nácvik vyprázdňovania by mal prebiehať v pokoji, bez stresu, vždy v tom istom čase, najlepšie 15-30 minút po jedle, ideálne ráno. Ak sa dieťa učí vyprázdňovať sa na záchode, nožičky by mu nemali voľne visieť, odporúča sa podložiť mu ich stolčekom.

Zdroj fotky: xlo.sk

Potrebné je vytvoriť pri tom dieťaťu príjemné prostredie, do priestoru záchoda môžete pridať obrázkové knižky, voňavý toaletný papier, hračky, čokoľvek, čo dieťa poteší (nám sa osvedčila „hovoriaca“ maňuška na ruke), obrniť sa trpezlivosťou, aby pochopilo, že cikať/kakať na záchode je normálne a nie niečo, čo si vyžaduje priveľkú pozornosť, aby necítilo napätie ani stres.

Zdroj fotky: codokazemama.sk

U detí, ktoré si „zabúdajú“ všímať náznaky, robiť nácvik vyprázdňovania stolice každý deň v rovnaký čas, na rovnakom mieste (na nočníku alebo na redukcii na WC s podopretými nôžkami), cca 3-5 minút si posedieť, skúsiť potlačiť, rozprávať pritom príbehy alebo si pozerať a komentovať edukačnú knižku. Ideálne je vyskúšať si to cca 30 minút po jedle, hoci aj dvakrát denne, ak to nešlo ráno, ale tak, aby z toho nebola otrava, aby ste sa na to spoločne tešili 🙂

Zdroj fotky: svojtka.sk

9.) Pozitívna motivácia. Dieťa nenútiť, netrestať, snahu pochváliť, úspech odmeniť. Kľúčový je citlivý prístup, trpezlivosť, zdržať sa nevhodných komentárov, pozor aj na výraz tváre. Úspech odmeniť potleskom, objatím, hviezdičkou do kalendára, magnetkou na chladničku a pod., za x hviezdičiek / magnetiek ponúknuť chcenú hračku alebo spoločnú aktivitu.

10.) Teplý kúpeľ, polohovanie bábätiek na brušku a nosenie v nosiči alebo v šatke.
Pohyby čriev môže podporiť aj teplý kúpeľ, možno zaradiť aj „vaňové cvičenie“ a príjemné kúpeľné soli. Menšie detičky možno polohovať na brušku, ktorého stlačenie núti črevá hýbať sa, čo napomáha vyprázdňovaniu. Podobne je bruško aj pri nosení v šatke alebo v manduke pritlačené o rodiča a jeho pohybom sú podporované aj pohyby u bábätka.

11.) Žiadna rektálna rúrka. Rektálna rúrka, teplomer či iné pomôcky by mohli narobiť viac škody ako úžitku – namiesto toho, aby sa dieťa samo naučilo tlačiť a uvoľniť zvierač, trénovať vyprázdňovanie, robí to zaň pasívne rektálna rúrka. Tým sa len odďaľuje schopnosť dieťaťa naučiť sa vyprázdniť samo.

12.) Domáce recepty vhodné pre staršie deti a dospelých:

 • slivky alebo kompótová šťava zo sliviek
 • nastrúhané jablká, hrušky alebo doma sušené marhule
 • šťava domácej kyslej kapusty (v malých dávkach, – je nielen laxatívum, ale aj prirodzené probiotikum)
 • jarabinový sirup

LIEKY A ZDRAVOTNÍCKE POMÔCKY:

Ak napriek vyššie uvedeným režimovým opatreniam problém pretrváva, je na mieste zvážiť aj medikamentóznu liečbu, ktorá sa však už rozhodne odporúča prekonzultovať s ošetrujúcim pediatrom. U detí sa používajú napr. tieto lieky:

FORLAX 4 g vrecká je liek, ktorý obsahuje účinnú látku makrogol, patrí do skupiny liekov nazývaných osmotické laxatíva (preháňadlá). Účinkuje tak, že dodáva vodu do stolice, čo pomáha prekonávať problémy spôsobené veľmi pomalými pohybmi čriev. Používa sa na liečbu zápchy u detí od 6 mesiacov veku. Liečba nemá presiahnuť 3 mesiace. Spôsob použitia: tesne pred použitím sa obsah každého vrecka rozmieša v cca 50 ml vody a užije sa ráno (v prípade dávkovania 1 vrecko za deň) alebo sa dávky rozdelia na ráno a večer. Výsledný roztok má byť číry a priehľadný ako voda.

FRUCTOLAX Ovocie & Vláknina sirup s príchuťou jablka, používa sa u detí od 3 rokov v dávke 30 ml (3 polievkové lyžice) denne, u detí od 12 rokov a dospelých sa môže v prípade potreby dávka zdvojnásobiť. Obsahuje koncentrovanú šťavu zo sušených sliviek a z fíg, vodu, vlákninu prírodnú arabskú gumu a dužinu z tamarindu. Uskladňuje sa v suchu a v chlade max. 1 mesiac po otvorení. Vhodný aj pre vegetariánov, tehotné a dojčiace ženy.

DUPHALAC 500 ml sirup obsahuje laktulózu, ktorá pôsobí ako preháňadlo. Zmäkčuje stolicu a uľahčuje vyprázdňovanie tým, že zvyšuje objem vody v črevnom obsahu. Do tela sa nevstrebáva. Používa sa u dospelých, dospievajúcich a detí (vrátane dojčiat). Dávkovanie: môže sa podávať ako jednorazová denná dávka alebo rozdelená do 2 dávok, po niekoľkých dňoch sa má počiatočná dávka upraviť na udržiavaciu dávku na základe klinickej odpovede. Účinok liečby sa môže objaviť až po niekoľkých (2-3) dňoch užívania lieku.

Dojčatá do 1 roka:
Počiatočná denná dávka: 2,5-5 ml
Udržiavacia denná dávka: do 5 ml

Deti vo veku 1-6 rokov:
Počiatočná denná dávka: 5-10 ml
Udržiavacia denná dávka: 5-10 ml

Deti vo veku 7-14 rokov:
Počiatočná denná dávka: 15 ml
Udržiavacia denná dávka: 10-15 ml

Dospelí a deti staršie ako 15 rokov:
Počiatočná denná dávka: 15-45 ml
Udržiavacia denná dávka: 15-30 ml

Dĺžku liečby určuje lekár. Perorálny roztok môže byť podávaný riedený alebo neriedený (s tekutinou alebo bez nej), nezávisle od jedla.
Jednotlivá dávka sa má prehltnúť naraz a nemá sa dlhší čas držať v ústach. V prípade dávkovania 1x denne sa má podávať dávka v rovnakom čase, napríklad počas raňajok.

Lecicarbon pediatrickí pacienti čapíky je liek produkujúci CO2 (oxid uhličitý) , účinkuje tak, že fyzicky vyvolá reflexné vyprázdnenie čriev, spôsobené pri uvoľnení CO2 pri styku čapíka s vlhkosťou. Prirodzene je CO2 hlavnou zložkou plynných produktov metabolizmu, ktoré sa tvoria pri trávení črevného obsahu a ktorý spomedzi všetkých črevných plynov najintenzívnejšie stimuluje vyprázdňovanie konečníka. Lecicarbon Pediatrickí pacienti odstraňuje zápchu na základe rovnakého princípu, výlučne dodávaním CO2, ktorý sa z čapíka po jeho zavedení do konečníka pomaly uvoľňuje vo forme drobných bubliniek. CO2 podnecuje črevnú peristaltiku a do 15 až 30 minút spustí proces vyprázdňovania, a to bez spôsobenia iritácie, kŕčov alebo iných vedľajších účinkov. Okrem CO2 obsahuje aj sójový olej a lecitíny (preto by sa u pacientov s alergiou na arašidy alebo sóju nemal podávať). Uchováva sa v chladničke (pri 2 °C – 8 °C). Dávkovanie u detí do 12 rokov: zavádza sa 1 čapík do konečníka, v prípade potreby možno aplikáciu po 30 – 60 minútach zopakovať. Nepoužíva sa u dospelých, pre ktorých je dostupný liek s vyššou silou. Dlhodobé používanie lieku je bezpečné a čapíky nie sú návykové. Spôsob použitia: čapík vybrať z obalu oddelením jedného čapíka od stripu, plastové okraje uchopiť obidvoma rukami a obal roztrhnúť. Zavedenie čapíka do konečníka sa uľahčí, ak sa najprv ponorí do vody (olej ani vazelínu ako lubrikant nepoužívať). Na zabránenie okamžitého vytlačenia čapíka je potrebné pritlačiť k sebe obe polovice zadočka.

Glycerínové čapíky pre deti 1g sú liekom proti zápche, na uľahčenie vyprázdňovania (úpravou črevných pohybov), na zmäkčenie stolice, pri problémoch v oblasti análneho otvoru (napr. hemoroidoch, bolestivých trhlinách análneho otvoru) a pod. Pre dojčatá a deti sa zavádza do konečníka 1 čapík denne. Pôsobenie sa prejaví po 10-20 minútach.
Pri zápche treba dodržiavať aj vhodnú životosprávu (dostatok ovocia, zeleniny, dostatočné množstvo tekutín a dostatok telesnej aktivity). Neodporúča sa jeho každodenné používanie dlhšie ako 1 týždeň

Easylax Mikroklystír pre deti je zdravotnícka pomôcka, mikroklystír určený pre deti. Každá jednodávková nádobka obsahuje glycerín, rumančekový extrak, slezový extrakt a destilovanú vodu (3 g). Ide o preháňadlo pre deti, ktoré uvoľňuje a lubrikuje stolicu, uľahčuje jej vylučovanie, používa sa na krátkodobé riešenie občasnej zápchy u detí. V prípade akútnej bolesti brucha alebo bolesti neznámeho pôvodu sa mikroklystír nepoužíva! Pri otváraní fľaštičky ju treba uchopiť za hrdlo a tak odkrútiť viečko, netlačiť na pružné telo, aby sa jej obsah nevylial ešte pred použitím. Koniec konečníka treba premazať kvapkou roztoku, opatrne doň zaviesť kanylu a stlačením vystreknúť jej obsah, potom kanylu odstrániť a vyhodiť. Odporúčané dávkovanie: 1 alebo 2 jednodávkové obaly s mikroklystírom počas 24 hodín.

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako sa začne práve sťažovať na bolesť bruška, stúpne mu teplota, objavia sa soplíky, párkrát zakašle a pod. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené režimové opatrenia, príp. po konzultácii s lekárom lieky a ak sa stav napriek domácej liečbe nelepší, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ sa podarí, vziať so sebou aj moč (v prípade bolesti bruška stredný prúd moču v sterilnej skúmavke, príp. aj vzorku stolice v skúmavke alebo liekovke veľkosti hráška).

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA