Kategórie
Rady rodičom

Nádcha a upchaté prínosové dutiny

Skôr, ako sa rozpíšem o liečbe nádchy, dávam do pozornosti citácie od detských a ORL lekárov k detským soplíkom:

SOPLÍKOVÉ PRAVIDLÁ

 1. Za normálne sa považuje 6-10 soplíkových chorôb ročne (t.j. dieťa zaradené do predškolského kolektívu aj každý mesiac počas školského roka).
 2. S bežným prechladnutím (výtok z nosa, únava, menšia chuť do jedla, mierna teplota) k lekárovi vôbec nemusíte ísť, zbytočne budete v čakárni vdychovať ďalšie vírusy a baktérie.
 3. Biele krvinky sa po splnení svojej lokálnej obrannej úlohy v nošteku rozpadnú a zafarbia soplík nazeleno alebo nažlto. Je to normálny priebeh ochorenia.
 4. Normálne trvanie nádchy je pri nekomplikovanom priebehu 7-14 dní, za nepatologický môžeme považovať priebeh do 1 mesiaca.
 5. Najčastejší pôvodca rhinovirus nezanecháva prakticky žiadnu imunitu a to vysvetľuje, prečo ju dieťa môže veľmi ľahko dostať zas a znova a prečo celkové antibiotiká nie sú liekom voľby.
 6. Detský pneumológ: „Čím viac malé dieťa soplí, tým bude zdravšie, keď vyrastie. Imunitu treba trénovať!“ – viac k tomu si môžete prečítať tu

NÁDCHA, JEJ PREVENCIA A LIEČBA

Okrem antihistaminík (napr. Fenistil, Aerius, Zenaro a pod.) a mukolytík (napr. Sinupret) je dôležitá dôsledná a pravidelná (aj preventívna) toaleta nosa – viď:

Inštruktážne video
Inštruktážne video
Detská nosná sprcha u 2,5 ročného dieťaťa, ktorá bráni v nose množeniu baktérií a vírusov, ideálne po návrate zo škôlky
Výplach detskou nosovou striekačkou
 • https://www.facebook.com/alergologoviaimunologoviaSK/photos/a.112260044184029/464361372307226
 • U maličkých detičiek, ktoré konvičkovanie a / alebo vyplachovanie ešte nezvládnu, zabezpečíme len – dôkladné zvlhčovanie soľnými roztokmi na báze morskej vody, napr. Aliamare sprej (od 1. mes. veku), NeoRhin Baby sprej (od 3 mes. veku), Libenar (od narodenia), Vincentka junior hypotonický nosový sprej (od narodenia), Sterimar a pod.; – vhodné je (od narodenia) aj inhalovanie Vincentky a / alebo aj Yabra (od novorodeneckého veku) cez inhalátor, ak ho doma máme (viac o inhalovaní viď tu a viac o lieku 0,3% Yabre viď tu); – šetrné odsávanie soplíkov odsávačkou, pričom sa snažíme čo najskôr, ako to bude možné, naučiť ich správne a efektívne si fúkať nos(!) – Najprv vyfúkame poriadne jednu nosovú dierku (jeden výdych), potom druhú nosovú dierku (druhý výdych), teda počas jedného výdychu nefúkame obidve nosové dierky, ale vždy len jednu.
Aliamare (morská voda a kys. hyaluronová)
Yabro (kys. hyaluronová)

Pre deti od narodenia, ktoré trpia opakovanou nádchou (infekčného pôvodu, alebo aj alergickou) je veľmi vhodný sprej:

 • PANAVIRAL nosový sprej (1×20 ml) s čistiacim a lubrikačným účinkom na nosové dutiny, vhodný pre všetkých, vrátane novorodencov, tehotných aj dojčiacich žien. Vďaka synergickému pôsobeniu jeho zložiek (laktoferín – viaže Fe a tak obmedzuje množenie patogénov, Beta-glukán – má protizápalový, protiinfekčný a antialergický účinok, extrakt zo sladkého drievka – má silný protizápalový účinok porovnateľný s kortikoidmi, priaznivé antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti, vitamín C – je silný antioxidant a vitamín D – má tiež protizápalový účinok) čistí a chráni nosové dutiny pred vonkajšími faktormi, aj pred faktormi vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Dávkovanie: 2x denne 2 vstreky do každej nosovej dierky.
Panaviral (laktoferín, Betaglukán, sladké drievko, vitamíny C a D)

Ako podpornú lokálnu liečbu nosovej sliznice možno od 2 rokov veku vyskúšať aj:

 • GENERICA Healsea BABYKIDS nosový sprej 20 ml – ktorý obsahuje izotonický soľný roztok (slanosť 0,9%) a morské postbiotikum Symbiofilm. Čistí a zvlhčuje nos pri prechladnutí a nádche, odstraňuje infekčné agensy a alergény.

Ako podpornú lokálnu liečbu nosovej sliznice  pri prvých príznakoch prechladnutia (kýchanie), pocite vysušenej nosnej sliznice, skôr než sa ochorenie vyvinie alebo preventívne pri vystavení riziku nákazy ( infekcii koronavírusom SARS-CoV-2, ako aj ďalších respiračných vírusov chrípky A, B a pod.) si možno od 3 rokov veku vybrať napr. aj:

 • VIROSTOP nosový sprej obsahuje výťažok z cistusu krétskeho, citrusové bioflavonoidy, echinaceu purpurovú, polyfenoly v koncentrovanej forme, ktoré vytvárajú ochranný film na sliznici, čím bránia prieniku baktérií a vírusov do organizmu, majú protivírusový neutralizačný účinok, zvlhčujú nosovú sliznicu, bránia jej vysušovaniu
  – napomáhajú obnoviť funkcie nosovej sliznice a zlepšujú dýchanie nosom. Dávkovanie: – preventívne 1-2 x denne 1 vstrek do každej nosnej dierky, – v prípade akútneho stavu 3 x denne 1 vstrek do do každej nosnej dierky

SUCHÁ NÁDCHA

Zdroj fotky: Shutterstock

Ak je príčinou ťažkostí krehká SUCHÁ SLIZNICA nosa s s vriedkami sliznice a /alebo tvorbou príškvarov a chrást v nose, niekedy s opakovaným krvácaním z nosa (viac o krvácaní z nosa viď tu), za pozornosť stojí napr. aj:

 • GELOSITIN nosový olej 1×15 ml – na fyzikálnu liečbu a zvlhčenie suchej alebo poškodenej nosovej sliznice, napr. pri pôsobení suchého vzduchu (klimatizácie, kúrenia), pri nadmernom používaní dekongescenčných sprejov, alebo v prípade suchej nádchy.
 • NOSKO OIL nosový sprej na suchý a svrbiaci nos 1×10 ml – prírodný nosový sprej na báze sezamového oleja, ktorý zvlhčuje a zjemňuje nosovú sliznicu, znižuje svrbenie a predchádza vzniku suchých hlienov. Pomáha lubrikovať a zjemňovať nosovú dutinu. Optimálne výsledky možno dosiahnuť pri nepretržitom používaní počas 10 dní.
 • RINOPANTEINA nosový sprej s obsahom vitamínu A, vitamínu E a pantenolu, odporúča sa dávkovanie 2 x 2 vstreky
 • RINOPANTEINA nosová masť; – obsahuje vitamín A, vitamín E, pantenol, bielu lekársku vazelínu a proteínový hydrolyzát (extrakt z ovsa siateho); – odporúča sa aplikovať malé množstvo masti 1 až 3-krát denne, jemne vmasírovať a rozotrieť do každej nosovej dierky; – vhodná je na použitie pri suchej nádche, na regeneráciu poškodenej nosovej sliznice, po chirurgickom zákroku na nosovej sliznici, na uľahčenie tamponády a endoskopického vyšetrenia a pod.
Rinopanteina (nosová masť s vitamínmi A, E a pantenolom)
 • COLDASTOP nosový roztok s obsahom vitamínu A a vitamínu E, môže sa užívať aj dlhodobo, výborný na regeneračnú liečbu akútneho alebo chronického poškodenia nosovej sliznice, či už po nadmernom užívaní liekov vyvolávajúcich dekongesciu (vysušenie) nosovej sliznice, alebo pri chronickej nádche s nízkou sekréciou (suchá nádcha), vhodný aj na ošetrenie po operáciách nosovej priehradky alebo nosohltanovej mandle. Po operáciách v nose alebo prínosových dutinách je na urýchlenie hojenia vhodné aj inhalovanie 0,3% Yabra (viac viď tu).
Zdroj: babys.sk/nebulizacia-inhalacna-terapia-priatelska-k-malym-detom
Yabro (kys. hyaluronová)

Pozor na ZÁVISLOSŤ na kvapkách a sprejoch do nosa!

Tzv. dekongescenčné spreje/kvapky do nosa používame len na nevyhnutný čas – to je u detí maximálne 3-5 dní (!), u dospelých maximálne 5-7 dní (!) a dbáme na ich správne dávkovanie, inak hrozí závislosť na týchto liekoch, ktorá sa ťažko lieči. Do tejto skupiny patria lieky ako napr. SANORIN, NASIVIN, VIBROCIL, OTRIVIN, OLYNTH, MUCONASAL PLUS a pod., ktoré obsahujú vazoaktívne liečivo xylometazolíniumchlorid, vyvolávajúce v mieste svojho účinku stiahnutie ciev, čo znižuje opuch sliznice nosa, následne uľahčuje dýchanie nosom a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Takže tieto lieky odporúčam používať len s mierou a zdravým rozumom.

UPCHATÝ NOS A PRÍNOSOVÉ DUTINY (PND)

Vývoj PND u detí:

 • čuchové (etmoidy) – už u novorodenca, RTG detekcia v 1. roku, v prvých 4 rokoch rýchlo rastú, kompletne vyvinuté sú po 12. roku veku dieťaťa
 • čeľustné (maxilárne) – RTG detekcia v 5. mesiaci veku, dvojfázový rast
  závislý na vývoji chrupu – 1. fáza rýchleho rastu v prvých 4 rokoch, 2. fáza v 8 – 12 rokoch, kompletne vyvinuté v 22 – 24 rokoch
 • čelové (frontálne) – počiatok vývoja po 4. roku (medzi 4. – 8. rokom),
  kompletne vyvinuté po 15. roku
 • klinové (sfenoidálne) – počiatok vývoja po 5. roku (medzi 5. – 10. rokom), kompletne vyvinuté medzi 12. – 15. rokom
Zdroj: The Nemours Foundation/KidsHealth

Na zmierňovanie subjektívneho vnímania symptómov nádchy, hlavne upchatého nosa alebo aj prínosových dutín (sínusov), je od 8 rokov veku výborný hypertonický soľný roztok NeoRhin Plus, zvlhčujúci nosový sprej s pantenolom, eukalyptovou a badiánovou silicou. Odporúča sa aj na vyplachovanie alergénov (prach, peľ) z nosa a na preventívne zvlhčovanie nosovej dutiny pri pohybe v prostredí z nízkou vlhkosťou.

Benefity pre pacienta:

– bez zbytočnej „chémie“ vhodný aj na dlhodobé používanie bez rizika vzniku závislosti, – pantenol regeneruje podráždenú sliznicu, – eukalyptová a badiánová silica majú antibakteriálne a antivírusové účinky, množstvo silíc je zvolené tak, aby prípravok v nose nepálil, – prírodný zdroj soli zo zvýšeným obsahom stopových prvkov (hypertonický roztok soli) stenčuje opuchnutú sliznicu a umožňuje nosom voľne dýchať, – to všetko prispieva k zmierňovaniu priebehu a skracuje dobu trvania nádchy.

NeoRhin Plus – na odpuchnutie sliznice (hypertonický roztok soli, eukalyptus, pantenol)

AKO UVOĽNIŤ HLIENY Z PRÍNOSOVÝCH DUTÍN (ďalšie zásady okrem preplachovania nosa, nos. sprejov a kvapiek)

1./ Suché teplo: dutiny zahrievať, použiť teplé obklady – nahriaty uterák, nahriaty gélový vankúšik alebo nahriaty plátený vankúšik s čerešňovými kôstkami či hrudkami soli, u starších môže byť efektívny napr. aj solux alebo biolampa (vyskúšať, čo reálne pacientovi prinesie úľavu, pretože niektorí reagujú – napr. na liečbu soluxom – paradoxne zhoršením klinického nálezu, je to individuálne).

Zdroj: insportline.sk

2./ Pitný režim (ako pri každej chorobe): okrem vody sú vhodné bylinkové čaje – lipový, šípkový, z materinej dúšky, echinacei, cibule, anízu, zázvoru (zázvor možno pre jeho ostrú chuť maskovať v jablkovo-hruškovom kompóte) a pod. Všímame si množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie).

3./ Skvapalnenie hlienov nielen pitným režimom, ale aj mukolytikami: sem patria rôzne bylinné prípravky, napr. sirup zo sladkého drievka (súčasné použitie nos. spreja Panaviral, ktorý tiež obsahuje extrakt zo sladkého drievka, sa účinok sirupu posilňuje), alebo Sinupret kvapky/tbl. a pod.

4./ Naparovanie dutín: nad hrncom s horúcou vodou alebo použitím inhalátora („tvárová sauna„), do vody možno pridať soľ, tymián alebo harmanček.

Zdroj: tualmed.sk

5./ Masírovanie dutín: nahriatymi rukami masírovať oblasť okolo nosa a čelo.

6./ Na uvoľnenie nosa a dutín pomáha aj natieranie oblasti hrudníka eukalyptovou masťou (od 4 rokov veku), výpary z masti pomáhajú spriechodniť aj dutiny. Alebo NASPIRO náplasť (od 2 rokov veku), ktorá funguje na báze uvoľňovania éterických olejov z mäty, eukalyptu a levandule, lepí sa na oblečenie (pyžamo) v oblasti hrudníka (nie priamo na pokožku!), uvoľňovanie éterických olejov trvá 6-8 hodín, preto sa odporúča aplikovať ju pred spaním na zabezpečenie úľavy pri dýchaní počas noci.

7./ Liečivá rastlinka Plektrant / Nádchovník – viac o nej si môžete prečítať tu. Pripisujú sa jej silné liečivé účinky proti nádche a upchatým dutinám. Už len svojou prítomnosťou v izbe významne uľahčuje dýchanie nosom a prispieva tak aj ku skvalitneniu spánku pacienta.

Zdroj fotky: zdravetipy.dobrenoviny.sk

Pri nádche a bolesti hrdla môže byť, vzhľadom na anatomickú blízkosť nosohltana so stredouším cez tzv. Eustachovu trubicu, pridruženým príznakom aj BOLESŤ UŠÍ. Ako poskytnúť prvú pomoc v takom prípade, si môžete prečítať tu.

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako mu stúpne teplota, objavia sa soplíky a párkrát zakašle. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav nelepší ani po niekoľkých dňoch domácej liečby, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ možno, vziať so sebou aj moč.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA