Kategórie
Rady rodičom

Kašeľ a jeho liečba

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Keďže jednou z najčastejších príčin kašľa u detí je typické detské ochorenie AKÚTNA LARYNGITÍDA (vírusový zápal hrtana), prípadne LARYNGOTRACHEITÍDA (zápal hrtana a priedušnice), vysvetlím o.i. na tejto chorobe aj liečbu kašľa, ktorý je jedným z jej príznakov, pretože princíp liečby kašľa je aj pri iných jeho príčinách v podstate rovnaký.

Ide o vírusové ochorenie, teda nelieči sa ATB, pre ktoré je charakteristický náhly dramatický začiatok, hlavne v noci, ktorý rodičov prekvapí a vyplaší, hrubý štekavý kašeľ, zachrípnutie až strata hlasu, teplota… Pokiaľ sa jej priebeh nekomplikuje bakteriálnou superinfekciou, tak ako rýchlo sa objavila, aj pomerne rýchlo ustúpi.

Liečba je symptomatická (t.j. potláčajúca symptómy/príznaky):

Ako rozoznať kašeľ a vybrať naň ten správny sirup?

Pri výbere sirupu, kvapiek, prášku do vody alebo tabliet na kašeľ prihliadame na:

  • vek dieťaťa: väčšina sirupov je odporúčaná na užívanie od 2 rokov, do roka je vhodný Stoptussin kv. s obojakým účinkom, alebo potom už len mukolytiká ako sú Solmucol, Mucosolvan, Hedelix, príp. Prospan sirup)
  • charakter kašľa: kašeľ má svoj vývoj, štandardne býva v úvode suchý a postupne sa stáva vlhkým; – 1./ ak je suchý, ale pritom občasný, môžeme od začiatku podávať zo sirupov na kašeľ iba mukolytikum a po 7-10 dňoch, keď pekne zvlhne, ho vysadiť; – 2./ ak je suchý, ale aj častý, dráždivý, vysiľujúci, v záchvatoch (až napínajúcich na vracanie), volíme hneď v úvode zo sirupov proti kašľu na nevyhnutne krátku dobu antitusikum a zároveň aj mukolytikum (s cieľom čo najskôr dosiahnuť jeho zvlhčenie) a akonáhle už začne byť kašeľ vlhkejší, antitusikum vysadíme (buď hneď úplne, prípadne ešte krátko ponecháme už iba jednu jeho dávku – hlavne na noc – kedy býva kašeľ „najhorší“) a od momentu, keď nám to charakter kašľa dovolí, ho už nebudeme tlmiť („brzdiť“) vôbec, ale naopak, vykašliavanie hlienov podporovať, a to ponechaním už len mukolytika, ktoré po 7-10 dňoch, keď už väčšinou docielime kašeľ „pekný“ (vlhký/produktívny), tiež vysadíme (aby sa tvorba hlienov zbytočne nepredlžovala)… A do vymiznutia kašľa ponecháme (za kontinuálneho inhalovania, častého vetrania a zvlhčovania vzduchu, správneho fúkania nosa, resp. odsávania hlienov, dostatočného pitného režimu vhodných bylinkových „prieduškových“ čajov, prikladania teplých mastných obkladov na hrudník a pod. – to všetko je tiež dôležité) už len antihistaminikum. Zároveň tiež kalcium po zmene kašľa zo suchého na vlhký zredukujeme už len na jednu dávku denne a postupne ho tiež vysadíme.
Suchý kašeľ
Vlhký kašeľ
Dýchanie pri stiahnutých prieduškách

Pohotovostne – bronchodilatanciá (uvoľnia kŕčovité stiahnutie priedušiek) a kortikoidy (s rýchlym účinkom proti zápalu a proti opuchu sliznice dýchacích ciest) :

VENTOLIN sirup – užíva sa podľa hmotnosti / veku a podľa aktuálneho charakteru kašľa tak, že pohotovostne podaná jednotlivá dávka sa môže najskôr zopakovať po 6 hodinách, to znamená, že za 24 hodín ju možno podať maximálne 4x a hneď, ako to stav dovolí, sa dávkovanie postupne znižuje, až sa úplne vysadí. V prípade, že má pacient doma inhalačný sprej VENTOLIN Inhaler N, sa mu namiesto jednotlivej perorálnej dávky sirupu podá 1 vdych, ktorý sa najskôr môže zopakovať po 6 hodinách. Pri obštrukcii priedušiek môže byť pomocným aj podanie magnézia vo vhodnej dávke (nie spolu v jednom čase s kalciom), ktoré má o.i. aj uvoľňujúci účinok na stiahnutie hladkých svalov priedušiek a celkovo upokojujúci účinok na kašeľ aj psychiku (vhodné pred spaním).

RECTODELT (50mg alebo 100mg prednisonové čípky) – podať rektálne v prípade záchvatu / sťaženého dýchania, dusenia… U detí s recidivujúcimi laryngitídami, ktoré často pre ťažší priebeh končia v nemocnici, sa môže lekár rozhodnúť aj pre tablety PREDNISON, ktoré sa užívajú podľa postupne sa znižujúcej dávkovacej schémy podľa ordinácie lekára (zvyčajne začíname dávkou 1 mg/kg/deň). Treťou možnosťou je – v prípade, že má pacient doma inhalačný kortikoidný sprej, napr. FLIXOTIDE (menšie deti aj inhalačnú komôrku a masku príslušnej veľkosti), inhalačne sa mu môžu podávať podľa ordinácie lekára 2 x 1-2 vdychy. Po inhalovaní kortikoidného spreja, pokiaľ to je vzhľadom na vek dieťaťa možné, je potrebné si zakaždým vypláchnuť dutinu ústnu čistou vodou (aby sme predišli vzniku kvasinkovej infekcie v DÚ).

Poznámka: Ak vychádza zároveň aj podanie Ventolinu, ako prvý sa podá Ventolin, ktorý uvoľní stiahnuté priedušky, aby sa do nich ako druhý mohol dostať aj Flixotide s protizápalovým účinkom.

Pohotovostne (ale aj preventívne):

INHALOVAŤ chladný vlhký vzduch (dieťa obliecť, otvoriť okno alebo ísť s ním von), ak máte inhalátor, inhalovať VINCENTKU, príp. aj inhalačný roztok AMBROBENE 7,5mg/ml (v nádržke inhalátora ho možno miešať s Vincentkou – pozor! – nezamieňať si ho so sirupom Ambrobene 15mg/5ml, ktorý je určený len na perorálne použitie!) a 0,3% YABRO (= kyselina hyaluronová, pozor! – v nádržke inhalátora nemiešať so žiadnym iným liečivom, 0,3% ampulky sú vhodné iba do kompresorového inhalátora s výkonom minimálne 0,4 ml/min.).

Zdroj: babys.sk/nebulizacia-inhalacna-terapia-priatelska-k-malym-detom

Sedem dôvodov, prečo inhalovať Yabro:

1./ zvlhčuje dýchacie cesty, udržiava ich správne hydratované, čím zmierňuje suchý, dráždivý kašeľ, 2./ zlepšuje obranyschopnosť slizníc proti baktériám a vírusom tým, že vytvára na ich povrchu „ochranný gél“, ktorý mikróbom bráni prichytiť sa a množiť sa, 3./ zlepšuje odstraňovanie hlienu tým, že ho riedi a aktivuje činnosť riasiniek, ktoré ho posúvajú von z dýchacích ciest, 4./ reguluje zápal tým, že vychytáva voľné radikály, ktoré poškodzujú zdravé bunky, 5./ zmierňuje kŕčovité stiahnutie priedušiek (bronchospazmus), čo je veľmi prospešné najmä u malých detí a astmatikov, 6./ vytvorením vlhkého prostredia urýchľuje hojenie poranení a pooperačných rán dýchacích ciest, 7./ zmierňuje zachrípnutie a problémy s hlasom tým, že dopĺňa chýbajúcu kys. hyaluronovú na povrchu hlasiviek, čím významne prispieva k ich hojeniu. Viac o účinkoch kyseliny hyaluronovej (telu vlastnej a bezpečnej od narodenia) – si môžete prečítať aj priamo na webovej stránke výrobcu tu (určite odporúčam).

  • teplý olejový OBKLAD na hrdlo (hlasivky) – pánsku vreckovku namočiť do teplého (jedlého) oleja a obkrútiť okolo krku, na to igelit a navrch suchá látka (šatka, plienka, šál a pod.)
  • na podporu imunity VITAMÍNY (C, D, B-komplex) a stopové prvky Zinok (napr. Zinkorot), Magnézium (nedávať spolu s kalciom, dodržať pár hodinový odstup, Mg znižuje riziko nedostatku vitamínu D, podporuje imunitu a v rámci upokojujúceho relaxačného účinku na celý organizmus tiež prispieva aj k uvoľneniu stiahnutých priedušiek), PROTIVÍRUSOVÉ LIEKY (Imunor, Isoprinosine, COVIRIN kid & teen, Immunotrofina, Imunoglukan, Kaloba, ArkoDefenses, Ampcare, Rinimun a pod., u starších detí a dospelých napr. aj cps. Herpes complex) a PROBIOTIKÁ (napr. pre najmenších Probio-fix imun baby kv., Floraliv = probiotiká + B-komplex, pre malé deti vo fľaštičkách, vhodný aj pri lokálnej liečbe áft v dutine ústnej a zápalu hrdla, pre staršie deti a dospelých v kapsulách)
  • TEKUTINYpitný režim (dôležitý pri všetkých ochoreniach!) – prieduškové čaje (izbovej teploty, nie teplé alebo horúce), čistá voda alebo minerálka (bez bubliniek) a pod., – všímame si množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie), – sledovať teplotu a v prípade potreby ANTIPYRETIKÁ, ktoré majú zároveň aj analgetický účinok

Praktická poznámka:

na predpis sú tieto lieky – antihistaminiká, Prednison, Rectodelt čípky, Ventolin, Erdomed, Imunor, Isoprinosine (ostatné sú voľnopredajné).

Užitočný odkaz:

Dávam do pozornosti aj tento komplexný článok o laryngitíde a jej liečbe.

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako mu stúpne teplota, objavia sa soplíky a párkrát zakašle. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav nelepší ani po niekoľkých dňoch domácej liečby, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ možno, vziať so sebou aj moč.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA 

Na záver pripájam tieto edukačné a inštruktážne videá k inhalovaniu: