Kategórie
Rady rodičom

Opatrenia proti horúčke

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

  1. Tekutiny (vlažné, chladné): voda, minerálka bez bubliniek, bylinkový čaj, u dojčených detičiek časté dojčenie; vhodné sú aj perorálne rehydratačné roztoky, napr. prášky Kulíšek alebo šumivé tbl. Fluidex (pretože okrem tekutín doplnia aj stratu minerálov potením), dieťa s horúčkou do jedla nenútime, ak má chuť do jedla, ponúkame mu len ľahkú rastlinnú stravu. Teplotu (pokiaľ už dieťa nemá v anamnéze febrilné kŕče, alebo pokiaľ nie je mladšie ako 2 mesiace) do 38 – 38,5 ºC za každú cenu liekmi nezrážame („spomalíme“ tým aktivitu imunitného systému), len ho častejšie sledujeme a dbáme na dostatočný pitný režim – príjem aj výdaj tekutín (všímame si aj farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč – pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie), ľahké oblečenie a vetranie (u detí mladších ako 2 mesiace zrážame teplotu od 37,5 ºC).
  2. Nezakrývať hrubými prikrývkami. Horúčka sa nemá vypotiť! Pri stúpaní teploty býva triaška (je to normálne). Dieťa má byť len ľahko oblečené. Miestnosť treba dobre vetrať, ideálna teplota v miestnosti by mala byť 20-21 ºC.
  3. Teplotujúce dieťa pravidelne sledovať! Ak ho ukladáme spať s teplotou okolo 38 ºC, musíme pravidelne merať teplotu (pri meraní v konečníku odčítať 0,5 ºC) a všímať si jeho správanie. V noci si treba natiahnuť budík v cca 1-hod. intervaloch. Teplota sa znižuje tzv. ANTIPYRETIKAMI. Deťom podávame lieky s účinnou látkou paracetamol (napr. Paralen, Panadol) a ibuprofen (napr. Nurofen, Brufen, Mig), pri vyrážkach iba s účinnou látkou paracetamol. Nezamieňať si, prosím, antipyretiká s antibiotikami: ATB nie sú určené na zrážanie teploty, zaberajú až po 2-3 dňoch!
  4. STRIEDAVÉ PODÁVANIE ANTIPYRETÍK. Ako prvý preferujeme PARACETAMOL podľa stavu každých 5-6 hodín. Jednotlivá dávka je 10-15 mg/kg, maximálna denná dávka je 50 mg/kg/deň. Ak za 2-4 hodiny opäť stúpne teplota (ešte nie je dodržaný minimálny interval 5h), môžeme (u detí starších ako 3 mesiace alebo s hmotnosťou nad 7 kg) podať IBUPROFEN – p.p. každých 6 až 8 hodín, jednotlivá dávka je 5-10 mg/kg, maximálna denná dávka je 30 mg/kg/deň, u detí do 30 kg neprekračujeme celkovú dennú dávku 500 mg! Ak dieťa nevracia, podáme mu sirup alebo tabletku, ak vracia a nemá hnačku, podáme mu čípok. Pozor! Neprekročiť celkovú dennú dávku a dbať o dostatočné zavodnenie! Do 18 rokov nepodávame Acylpyrin / Aspirin (kyselinu salicylovú)! A napr. pri ovčích kiahňach a podobných vírusových vyrážkach ani Ibuprofen, iba paracetamol!
  5. Pri teplote nad 39 ºC môžeme popri tekutinách a antipyretikách (ak je ich podanie v správnej dávke bez žiad. efektu) použiť už aj tzv. FYZIKÁLNE METÓDY (zábaly alebo vlažný kúpeľ či sprchu).

Postup pri ZÁBALOCH:

a./ osušku alebo plienku namočiť v cca 20-22º studenej vode;

b./ ovinúť ňou hrudník od podpazušia po dolný okraj rebier, pod dieťa podložiť nepremokavú podložku – súčasne dbať o to, aby ruky a nohy boli teplé (ak sú studené, najskôr ich ohriať v dlaniach, natiahnuť ponožky, rukavice) – dieťa v zábale už neprikrývať;

c./ zábaly niekoľkokrát opakovať, meniť ich približne po 2-3 minútach,

d./ po 5-10 zábaloch pravidelne kontrolovať teplotu a v momente, keď klesne na hodnotu 38,5ºC, so zábalmi prestať! Ak sú zároveň vyrážky na hrudníku (napr. pri ovčích kiahňach), vyrážky nemočíme!

Môžeme v prípade potreby vyskúšať aj suché chladivé gélové vrecúška (prikladať ich nie priamo na kožu, ale cez bavlnenú košieľku). Niektoré deti majú radšej SPRCHU. Zo začiatku použijeme vlažnú vodu, ku ktorej postupne pridávame studenšiu. Nenecháme dieťa v chladnej vode sedieť, aby neprechladli močové cesty. Pri sprchovaní ho pridŕžame, aby nespadlo pre náhlu slabosť. Šetrnejšie (u maličkých) je posadiť dieťa do vaničky s napustenou vlažnou (nie úplne studenou) vodou a čistou hubkou mu omývať trup a končatiny 10-20 minút. Na pokožke sa vytvára jemný film vody, ktorá sa odparuje a telo sa tak ochladzuje. Teplotu pravidelne kontrolujeme a pri hodnote 38,5 ºC s fyzikálnymi metódami ochladzovania končíme.

Schematický postup liečby horúčky (zdroj: npz.sk)

FEBRILNÉ KŔČE:

Čo treba vedieť o kŕčoch z horúčky, ako postupovať… – si môžete prečítať v priloženom prehľade o horúčke na konci tohto textu.

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako mu stúpne teplota, objavia sa soplíky a párkrát zakašle. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav nelepší ani po niekoľkých dňoch domácej liečby, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ možno, vziať so sebou aj moč.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA