Kategórie
Rady rodičom

Krvácanie z nosa

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Príčiny: úder do nosa, vysoký tlak krvi, niekedy bez viditeľnej príčiny (u detí)

Postup:

  1. posadiť sa a predkloniť si hlavu
  2. uvoľniť odev okolo krku
  3. dýchať ústami a tlačiť mäkkú časť nosa najmenej 10 minút
  4. nesmrkať, nekašľať, neprehĺtať – krv nechať vytekať z nosa
  5. ostať v pokoji a bez veľkej námahy ešte 2 hodiny po zastavení krvácania:

Poznámka:
*ORL lekára je potrebné vyhľadať, ak sa krvácanie nezastaví do 30 minút.

K vyššie uvedenému postupu možno zvážiť ešte:

  • tamponádu nosa (môže byť sanorinová alebo bez Sanorinu kv.)
  • predkloniť sa nad umývadlo a skúsiť aj studený obklad na zátylok
  • ASCORUTIN tbl. 2-3 x 1 tbl. podľa veku (pri opakovanom krvácaní z nosa Ascorutin – kúra pravidelne 2-3 mesiace)
  • akútne aplikovať NOSKO HEMO gél na okamžité zastavenie krvácania z nosa

    Špička tuby sa umiestni do nosovej dierky, tuba sa stláča, kým sa krvácanie nezastaví. Gél by mal zostať v nose minimálne 30 minút. Gél sa vstrebe vlasovými cibuľkami a tým postupne zmizne. Špička tuby sa umiestni do nosovej dierky, približne 1-1,5 cm, a začne sa vytláčať gél z tuby. Zároveň palcom a ukazovákom druhej ruky sa pridržia nosové krídla, aby sa fixovala špička tuby na mieste. Ak krvácanie pochádza z prednej (plytkej) časti nosa, bude postačujúca jedna tuba. Ak krvácanie pochádza zo zadnej (hlbšej) časti nosa, bude potrebné použiť dve, v ojedinelých prípadoch tri tuby. Gél sa aplikuje, kým sa krvácanie nezastaví.

Na predchádzanie opakovaného krvácania pri niektorých kožných a sliznicových krvácavých stavoch, ako je krvácanie z nosa, krvácanie z ďasien a podobne je vhodná hemostatická ochranná masť EMOFIX.

A ak je príčinou ťažkostí suchá krehká sliznica nosa s opakovaným krvácaním, s vriedkami a chrastami v nose (o tzv. „suchej nádche“ viď informácie aj tu) – preventívne aj liečebne aplikovať:

  • NOSKO OIL nosový sprej

    Prírodný nosový sprej na báze sezamového oleja, ktorý zvlhčuje nosové priechody, znižuje svrbenie a predchádza vzniku suchých hlienov. Pomáha nosovú sliznicu lubrikovať a zjemňovať. Optimálne výsledky možno dosiahnuť pri nepretržitom používaní počas 10 dní.
  • GELOSITIN nosový olej 

    Na fyzikálnu liečbu a zvlhčenie suchej alebo poškodenej nosovej sliznice, napr. pri pôsobení suchého vzduchu (klimatizácie, kúrenia), pri nadmernom používaní dekongescenčných sprejov, alebo v prípade suchej nádchy s alebo bez zaschnutého hlienu a šušňov v nosovej dutine.

s obsahom vitamínov A a E, vhodný aj na dlhodobé používanie, výborný na regeneračnú liečbu akútneho alebo chronického poškodenia nosovej sliznice, odporúčaný aj na ošetrenie po operáciách nosovej prepážky alebo nosohltanovej mandle. Po operáciách v nose alebo prínosových dutinách je na urýchlenie hojenia a predchádzanie krvácania je vhodné aj inhalovanie 0,3% Yabra (viac o ňom viď tu).

  • RINOPANTEINA nosový sprej s obsahom vitamínu A, vitamínu E a pantenolu, odporúča sa dávkovanie 2 x 2 vstreky
  • RINOPANTEINA nosová masť; – obsahuje vitamín A, vitamín E, pantenol, bielu lekársku vazelínu a proteínový hydrolyzát (extrakt z ovsa siateho); – odporúča sa aplikovať malé množstvo masti 1 až 3-krát denne, jemne vmasírovať a rozotrieť do každej nosovej dierky; – vhodná je na použitie pri suchej nádche, na regeneráciu poškodenej nosovej sliznice, po chirurgickom zákroku na nosovej sliznici, na uľahčenie tamponády a endoskopického vyšetrenia a pod.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA