Kategórie
Rady rodičom

Bolesť uší

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Zdroj obrázku: Glasgow Science Centre

Pri nádche a bolesti hrdla môže byť, vzhľadom na anatomickú blízkosť nosohltana so stredouším cez tzv. Eustachovu (sluchovú) trubicu, pridruženým príznakom aj BOLESŤ UŠÍ.

Vtedy možno doma nasadiť – okrem analgetík (napr. Brufen a pod.) a antihistaminík (napr. Fenistil, Aerius, Zenaro a pod.) – aj napr.:

  • voľnopredajné lokálne „bylinkové ušné kvapkyOtic solution:
Otic Solution (obsahuje o.i. liečivých látok aj tymián, nechtík, divozel a ľubovník)

Benefity:

– zmes glycerínu a butylen glykolu zmäkčuje a rozpúšťa stvrdnutú mazovú zátku,

– má schopnosť viazať vlhkosť, – liečivá látka cholin salicylate zamedzuje vzniku alebo rozvoju bakteriálnych zápalov a mierni bolestivé prejavy pri zápale,

thymol pôsobí antibakteriálne,

– ďalšie rastlinné zložky (nechtík, divozel, ľubovník) regenerujú pokožku vonkajšieho zvukovodu.

Pri aplikácii vo forme kvapiek nevzniká žiadny tlak, ktorý môže dráždiť citlivý zvukovod, roztok rýchlo zatečie i do ťažšie prístupných častí zvukovodu.

Jednouchá aplikácia pomocou pipety v akejkoľvek polohe je dobre znášaná aj deťmi, vhodná i pre ležiace dojčatá.

Tieto ušné kvapky sú vhodné na zmiernenie bolesti, začervenania, alebo svrbenia vonkajšieho zvukovodu, na odstránenie mazu, vody a nečistôt z vonkajšieho zvukovodu, ako aj na prevenciu ochorenia vonkajšieho zvukovodu.

V prípade, že táto doma nasadená liečba nebude dostatočne účinná, treba navštíviť lekára, ktorý zváži predpísať k nej aj lokálnu a / alebo aj celkovú antibiotickú liečbu.

Alebo možno doma pri náhle vzniknutej bolesti ušiek nasadiť – okrem analgetík a antihistaminík (viď vyššie) – napríklad:

  • voľnopredajné lokálne „lidokaínové ušné kvapkyOtipax L
Otipax L (voľnopredajné anestetické ušné kvapky)

Benefity:

– obsahujú lokálne anestetikum lidokaíniumchlorid s rýchlym nástupom účinku

– vhodné na použitie ako pomocná liečba pri: – akútnom zápale stredného ucha, avšak bez porušenia/roztrhnutia ušného bubienka! (to zn., že už nepoužívať, ak sa objaví abnormálny – hnisavý, výrazne žltý, hustý alebo zakalený – výtok z uška), – pri zápale vonkajšieho ucha, – alebo pri zápale ušného bubienka vírusového pôvodu

– používa sa od veku nad 6 mesiacov, v dávke 2-3x denne 4 kvapky do vonkajšieho zvukovodu, pred použitím je vhodné roztok ohriať v dlaniach, dĺžka liečby nemá presiahnuť 10 dní, po otvorení sa uchováva pri teplote do 25°C po dobu 30 dní

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť každé dieťa hneď po tom, ako sa začne práve sťažovať na bolesť uška, bruška, stúpne mu teplota, objavia sa soplíky, párkrát zakašle a pod. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav napriek domácej liečbe nelepší, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ sa podarí, vziať so sebou aj moč (v prípade bolesti bruška stredný prúd moču v sterilnej skúmavke, príp. aj vzorku stolice v skúmavke alebo liekovke veľkosti hráška).

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA