Kategórie
Rady rodičom

Chrípka, bolesť hrdla a iné príznaky chrípky

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

Jej priebeh je v tejto sezóne výrazne vystupňovaný, deti majú vysoké teploty aj 5-7 dní, k tomu dráždivý kašeľ, bolesti a škriabanie v hrdle, upchatý nos, bolesti hlavy, svalovú slabosť a výraznú únavu, polihujú, niektoré majú k tomu pocit na vracanie a bolesti brucha, niektoré aj zápal očných spojoviek.

LIEČBA

Ide o vysoko infekčné ochorenie vírusového pôvodu, antibiotiká sú teda neúčinné! Priebeh ochorenia závisí na stave imunitného systému každého organizmu, ktorý sa s chrípkovými príznakmi musí popasovať sám.

LIEKY PROTI TEPLOTE A BOLESTI – paracetamol, ibuprofen (viac viď tu)

ANTIHISTAMINIKÁ (napr. FenistilAeriusSpirabelZyrtecXyzalZenaroDithiaden a pod.)

LIEKY NA KAŠEĽ – voliť podľa typu kašľa (viac viď tu)

KVAPKY DO NOSA – na báze morskej soli… POZOR! – tzv. dekongescenčné spreje/kvapky do nosa používame len na nevyhnutný čas – u detí maximálne 3-5 dní (!), u dospelých maximálne 5-7 dní (!) a dbáme na ich správne dávkovanie, inak hrozí závislosť na týchto liekoch, ktorá sa len ťažko lieči… (viac viď tu)

BOLESŤ HRDLA – lokálne kloktanie slanej vody plus Immunotrofina (obsahuje betaglukány, vitamíny A, B5, C, D, E a zinok), Panthenol, Zinavit, Tantum verde, Floraliv fľaštičky (obsahuje probiotikum a B-komplex), Florsalmin (šalviový roztok), Anginal ústny sprej so šalviou, Junior-angin lízanky, Neo-angin, bylinkové odvary (šalvia, repík, harmanček), klinček, u starších detí JOX, Glimbax a pod. Pre dospelých a deti nad 6 rokov sú na boľavé hlasivky a zachrípnutie výborné pastilky GeloRevoice alebo Hydro pastilky. Po zvládnutí akútnej bolesti možno preventívne 30 dní lokálne aplikovať medzi jedlami (nechať lokálne pôsobiť) na hltan a krčné mandle 1x denne 2 vstreky Orogerminy (= bakterioterapia na obnovenie prirodzenej biologickej ochrannej bariéry, normálnej ústnej a hltanovej mikroflóry).

Anginal (so šalviou)
Immunotrofina (Betaglukán, vitamíny A, B5, C, D, E a zinok)
GeloRevoice (s obsahom kys. hyaluronovej na hlasivky)
Orogermina (probiotikum na krčné mandle)

Pozor! – DORITHRICIN je lokálne antibiotikum(!), to znamená, že je pri chrípke neúčinný(!). Ako antibiotikum nepatrí do rúk laikom, ktorí si nesprávnym „liečením“ môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri bakteriálnej infekcii hltanových oblúkov a krčných mandlí ho ako antibiotikum treba užívať pravidelne 1-2 pastilky každé 2-3 hodiny (teda aj v noci) – max. denná dávka je 8 pastiliek – tak, aby sa v mieste jeho pôsobenia udržal konštantný účinok liečiva, a to minimálne 7 dní, resp. v liečbe sa má pokračovať ešte jeden deň potom, čo ustúpia ťažkosti, inak hrozí, že sa baktérie stanú voči ATB odolnými a takto „liečený“ pacient bude ďalej, okrem chrípky, šíriť aj respiračnú infekciu rezistentnými baktériami.  

NIE lokálne antibiotikum pri vírusovom zápale a bolesti hrdla !!!

BOLESŤ UŠÍ – pri bolesti hrdla a nádche môže byť, vzhľadom na anatomickú blízkosť nosohltana so stredouším cez tzv. Eustachovu trubicu, pridruženým príznakom aj bolesť uší. Ako poskytnúť prvú pomoc v takom prípade, si môžete prečítať tu.

LIEKY PROTI ZÁPALU OČNÝCH SPOJIVIEK – voliť podľa príznakov, t.j. 1./ ak oči slzia, štípu, pália, svrbia a sú sčervenané (ale ešte nie zahnisané), vhodné sú na lokálne použitie napr. očné kvapky s očiankou lekárskou OCUflash blue (výťažky očianky lekárskej majú sťahujúce a protizápalové vlastnosti, čo sa využíva k prevencii a k podpornej liečbe aj neinfekčných a chronických zápalov štruktúr oka) a celkovo na zmiernenie svrbenia antihistaminiká (napr. Fenistil, Aerius, Zenaro a pod.). 2./ Ak sú už očné spojivky výrazne červené a / alebo už aj s hnisavým výtokom, bude treba k očným kvapkám OCUflash blue predpísať aj antibiotické kvapky (napr. Pamycon) a / alebo aj očnú mastičku… (viac viď tu)

LIEKY NA PODPORU PROTIVÍRUSOVEJ IMUNITY – napr. Imunor (na predpis), Isoprinosine (na predpis, dávkovanie – toľko ml sirupu na deň, koľko dieťa váži a tento objem rozdeliť do 3 dávok alebo u starších detí tbl./granulát v dávke 50mg/kg/deň, max. 3000mg/deň, tiež rozdeliť do 2-3 dávok), COVIRIN kid & teen (so zľavou do 15% možno objednať na www.onepharma.sk so zadaním zľavového kódu: vszp221, deťom, ktoré nevedia cps. prehltnúť, ju možno rozobrať a prášok podať napr. v bylinkovom čaji, pretože jeho zložka kurkumín farbí dožlta), Immunotrofina, Imunoglukan (od 3 rokov veku, pri akútnom ochorení prechodne 7 dní zdvojnásobiť bežnú preventívnu dávku sirupu 1ml/na každých 5kg hmotnosti dieťaťa na 2 ml/5 kg), ArkoDefenses, Kaloba, Ampcare, Rinimun, alebo Echinacea detský sirup (už od 6 mesiacov veku), u detí nad 6 rokov a dospelých napr. aj cps. Herpes complex alebo tiež cps. Vitamín D complex 4000+ (so zľavou do 15% si ich možno objednať na www.onepharma.sk so zadaním zľavového kódu: vszp221)

VITAMÍNY (C, D, sk. B), STOPOVÉ PRVKY a PROBIOTIKÁ pri D vitamíne zdvojnásobiť dávku a nezabúdať ho užívať s jedlom, pretože je to vitamín rozpustný v tukoch(!), – pri nechutenstve možno siahnuť po plátkovom IBSA Vitamine D3 2000 IU, ktorý sa vstrebáva hneď po rozpustení na jazyku; – zo stopových prvkov Zn, Se, Mg… Zároveň sledovať, či už nie sú jednotlivé vitamíny a stopové prvky súčasťou komplexného výživového doplnku na podporu imunity, ktoré dieťa užíva, napr. kapsuly COVIRIN kid & teen a v takom prípade ich dávkovanie upraviť!

Dôležitý je KĽUDOVÝ REŽIM, veľa spánku, ľahká nedráždivá strava (pomaly, nie nasilu – viď protizápalovú diétu k stiahnutiu tu), ovocie, zelenina (prirodzený zdroj vitamínov, enzýmov a stopových prvkov), dbať na dostatočný pitný režim (piť dieťa musí, ak nechce, tak ponúkať vhodné tekutiny častejšie, po menších dávkach a všímať si aj koľko močí, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč – pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie). Kľúčová v boji s chorobou je PREVENCIA jej „rozbehnutia“ už pri jej prvých príznakoch (teplota, bolesť hlavy, brucha, únava, začínajúca nádcha, kašeľ, pálenie očí, nevoľnosť a pod.). V rámci pitného režimu možno preventívne zaradiť hneď aj rehydratačný roztok, napr. šumivé tbl. Fluidex (= prevencia dehydratácie, prevencia narušenia rovnováhy hospodárenia organizmu s minerálmi, prevencia rozvratu vnútorného prostredia a prevencia problematického zrážania teplôt – viac viď tu), preventívne probiotiká, napr. Biopron forte (= prevencia žalúdočných a črevných ťažkostí – viac viď tu), preventívne sušené brusnice / brusnicové sirupy, tbl. alebo čaje, napr. Urinal (= prevencia infekcie močových ciest – viac viď tu), preventívne bylinkový / prieduškový čaj s medom, zázvorový čaj s medom, domáci cibuľový sirup s medom, inhalácie Vincentky a / alebo aj Yabra (= prevencia kašľa, upchatia prínosových dutín, zápalu uší – viac viď tu a tu). Predchádzať dehydratácii a vysúšaniu slizníc, kože, očných spojoviek (zavodňovaním, inhalovaním, zvlhčovaním, lubrikovaním nosovej sliznice, premasťovaním suchej pokožky napr. hydratačným krémom, zvlhčovaním suchých očných spojoviek napr. OcuFlashom kv., umelými slzami a pod.) už pri prvých známkach choroby je dôležitou hradbou pred jej rozširovaním. Nečakajte, prosím, až Vám k tomu dá povolenie lekár(!), buďte aktívni, pretože čas hrá proti nám. To sú všetko úkony, ktoré viete urobiť aj sami. Suché sliznice, polepené hustým hlienom, s chrastami v nose, suché popraskané pery, koža, „tuhý“ koncentrovaný moč a pod. pri dehydratácii sú „pozývacím listom“ pre inváziu „neviditeľných nepriateľov“ (vírusy, baktérie, kvasinky). Z kratšej cesty sa ľahšie vracia do pôvodného stavu. Nenechajte zájsť chorobu tak ďaleko, že by už hrozila hospitalizácia v nemocnici, ktorej bolo možné včasným zásahom predísť.

Chceme požiadať rodičov o TRPEZLIVOSŤ. Nie je v našich silách vyšetriť v chrípkovej sezóne každé dieťa hneď po tom, ako mu stúpne teplota, objavia sa soplíky a párkrát zakašle. Takéto dieťa potrebuje predovšetkým pokoj, tu uvedené lieky a ak sa stav nelepší ani po niekoľkých dňoch domácej liečby, vyhľadať lekárske vyšetrenie a, pokiaľ možno, vziať so sebou aj moč.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA