Kategórie
Rady rodičom

Ekzém, štípance a žihľavka

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

ATOPICKÝ EKZÉM

Starostlivosť o pokožku s atopickým ekzémom, všeobecné zásady prevencie a liečby

Nielen v alergickej sezóne, ale aj pri akejkoľvek infekcii (chrípku, jej podobné ochorenia a Covid-19 nevynímajúc) môže atopická dermatitída vzplanúť, resp. sa zhoršiť.

Zdroj fotky: dermanet.cz

Ak prídeme na pôvod ťažkostí, prvým krokom je príčinu odstrániť alebo sa rizikovému faktoru vyhnúť. Takým spúšťacím faktorom môže byť alergén v jedle, v kozmetike, v pracom prášku alebo v aviváži, v zmenenej značke plienok alebo vlhčených utierok, v pokosenej tráve, v rozkvitnutej záhrade alebo parku, vo vlhkom byte, v prašnom prostredí a pod.

Celkovo sa pri zhoršení atopie na koži odporúča:

 – nasadiť antihistaminiká (napr. Fenistil, Aerius, Xyzal, Zyrtec, alebo Dithiaden a pod.) 

– nasadiť probiotiká (u najmenších napr. Probiofix imun baby kv. alebo Compliflora Baby kv., u starších napr. Floraliv fľaštičky alebo cps.)

diéta / ľahká nedráždivá strava – u dojčiat, ak nie sú dojčené a nastavené na hypoalergénne mliečko, prechodne podávať HA formulu tej istej „značky“ (napr. ak pije Nutrilon, prechodne ho zmeniť na Nutrilon HA 1 alebo Nutrilon HA 2 podľa veku), do stabilizácie kožného nálezu je na pitie najlepšia čistá voda, pri predpokladanom potravinovom alergéne prechodne aj čierne uhlie (cca 3-4 dni).

– na urýchlenie hojenia kože a slizníc vitamíny C, D, B-komplexzinok (napr. Zinkorot tbl.) 

Lokálne sa odporúča udržiavať kožu atopika v rovnováhe, to znamená: 

– A./ zapálenú, „rozhasenú“, kožu chladiť, upokojiť, vysúšať – použiť napr. roztok hypermangánu (KMnO4) – ale pozor! – veľmi jemný roztok (slaboružový, len pár kryštálikov rozpustiť vo vode), zinkové telové mlieko Tanno-Hermal lotioalebo Atoderm SOS spray z Biodermy, alebo upokojujúcu hmlu (sprej) proti svrbeniu pokožky URIAGE Xemose SOS anti-itch mist, na veľmi podráždenú kožu prípadne aj mlieka a masti s kortikoidnou zložkou (napr. Locoid lipocream) – na pár dní na začiatku (natierať veľmi jemne, kým sa výrazný zápal kože nedostane pod kontrolu). 

– B./ už upokojenú (bledoružovú), ale vysušenú pokožku (aj po vyššie spomenutých liečivách na vysúšanie) začať premasťovať – napr. masťou kyseliny mliečnej (robená mastička), Excipialom U lipolotio, alebo koho dráždi urea (zložka Excipialu), radšej krémom ako Dermifant – detský krém / detské lócio z Allergiky, krémom A-TOP body cream, Lipobase alebo detskými kozmetickými prípravkami z Linoly, či inej odskúšanej kozmetiky. Niekomu pomáha napr. Imunoglukan P4H lotion (okrem perorálnej formy je aj vo forme masti a telového mlieka), inému Indulona a pod. Je to aj o skúšaní, to znamená, že novú mastičku vždy vyskúšame najskôr na malej časti kože a až po dobrej tolerancii ju môžeme natrieť aj na väčšie plochy). Do kúpeľa pridávame olejové roztoky (napr. Balneum hermal F alebo Oilatum emollient a pod.).  

Základom zdravej pokožky je preventívna starostlivosť s cieľom udržať ju v rovnováhe tak, aby zostala dobre hydratovaná, vláčna, resp. v prípade potreby dobre premastená. Ak sa už jej stav z tohto štandardu vychýli smerom na jednu alebo druhú stranu, je pri výbere správnej liečby veľmi dôležité, ako aktuálne vyzerá.

Dokonca môže byť v jednom čase u toho istého pacienta na jednom mieste tela koža suchá a na inom mieste zase rozškrabaná, zapálená až mokvavá. Potom časť tela so suchou pokožkou je potrebné premasťovať a časť s mokvajúcim zápalom vysúšať. A až keď prestane chorá koža mokvať a zápal sa upokojí, možno ju tiež začať premasťovať.

Alebo sa môže dokonca stať, že už bude potrebné aplikovať na pokožku aj lokálne antibiotiká (napr. Framykoin, Baneocin, Fucidin masť alebo s kortikoidom kombinovaný Fucidin H krém), keď si napr. škrabaním môže dieťa zaniesť do ekzému baktérie s možným vznikom stafylokokovej alebo streptokokovej superinfekcie. Dokonca sa nález môže generalizovať po celom tele, ktorý môže byť sprevádzaný aj teplotou. Vtedy sú indikované už aj celkové antibiotiká.

Za pozornosť stojí aj tento komplexný článok o liečbe atopického ekzému.

DYSHIDROTICKÝ EKZÉM

Niekedy sa spolu s atopickou alebo kontaktnou dermatitídou vyskytuje aj tzv. DYSHIDROTICKÝ EKZÉM. Typicky na dlaniach, medzi prstami a vonkajších hranách prstov, niekedy aj na chodidlách. Prejavuje sa malými podkožnými pupienkami a pľuzgierikmi. Koža môže a nemusí svrbieť. Pupienky sú hmatateľné, i keď často nie sú viditeľné. Jednou z príčin môže byť aj nadmerná potivosť dlaní / chodidiel. V tom prípade možno preventívne použiť prípravky proti poteniu dostupné v lekárni (napr. krém Spiridea ForteDeo) alebo v bylinkových predajniach (z prírodných prípravkov sú to napr. obklady z čierneho čaju alebo šalviové obklady) . 

Zdroj fotky: moosova-kozni.cz
Zdroj fotky: moosova-kozni.cz

ŠTÍPANCE OD HMYZU a ŽIHĽAVKA

Pri akútne vzniknutej ŽIHĽAVKE (urtikárii) (výskyt intenzívne svrbiacich vyrážok, postihnuté miesta sa môžu obmieňať – niekde vyrážky zmiznú a objavia sa na iných miestach, prípadne sa spájajú do mapovitých fľakov, niekedy sa rozširujú aj po celom tele, tzv. generalizovaná žihľavka) alebo pri výraznej lokálnej kožnej reakcii po POŠTÍPANÍ hmyzom:

Zdroj fotky: aminoco.com

– podáme celkovo antihistaminiká (napr. Fenistil, Zyrtec, alebo Dithiaden a pod.) a kortikoidy – napr. do konečníka čípok Rectodelt (keďže konečník je dobre prekrvený, nástup účinku je porovnateľný s nástupom účinku do svalu podanej inj. Hydrocortisonu, ktorú zvyčajne dostane takýto pacient spolu s inj. Dithiadenu, ak už navštívi detskú pohotovosť), ak máme doma namiesto čípkov Prednison tabletky, môžeme podať tie. Okrem toho – tak ako aj pri ekzéme – môžeme ako podpornú liečbu nasadiť probiotiká (u najmenších napr. Probiofix imun baby kv., u starších napr. Floraliv fľaštičky alebo cps.), diétu / ľahkú nedráždivú stravu – u dojčiat, ak nie sú dojčené a nastavené na hypoalergénne mliečko, prechodne podávať HA formulu tej istej značky, do stabilizácie kožného nálezu je na pitie najlepšia čistá voda, pri možnom potravinovom alergéne (spúšťač prehnanej kožnej reakcie) prechodne aj čierne uhlie (cca 3-4 dni), na urýchlenie hojenia kože a slizníc vitamíny C, D, B-komplexzinok (napr. Zinkorot tbl.) 

– lokálna liečba ŽIHĽAVKY: na zmiernenie svrbenia a podráždenia možno použiť aj lokálne antihistaminiká (napr. Fenistil gel, ale pozor! – nie na väčšie plochy, vhodný je skôr na jednotlivé štípance, Fenistil gel nie je vhodný na poranenú pokožku a na otvorené rany, ním ošetrenú pokožku treba chrániť pred slnkom) a lokálne kortikoidy (napr. Locoid lipocream, ale pozor! – pri ich aplikácii musíme tiež chrániť pokožku pred slnečným žiarením a nemôžeme ich aplikovať na veľké plochy). Ak sa chceme vyhnúť kortikoidom, alebo ide o postihnutie väčších plôch pokožky, na jej regeneráciu pozitívne pôsobia emolienciá s obsahom betaglukánu, zinku, medi, hyaluronátu, ktoré pokožku regenerujú a zmierňujú pocit svrbenia – ako sú napr. zinkové telové mlieko Tanno-Hermal lotio, alebo Atoderm SOS spray z Biodermy, upokojujúca hmla (sprej) proti svrbeniu pokožky URIAGE Xemose SOS anti-itch mist, či telové mlieko Imunoglukan P4H lotion a pod. Akútne zapálenú pokožku možno pred použitím vyššie uvedených prípravkov najskôr schladiť a upokojiť napr. aj obmývaním roztokom hypermangánu (KMnO4), ale veľmi jemným / slaboružovým(!) roztokom (to znamená nechať vo vode rozpustiť len pár jeho kryštálikov).

– na ŠTÍPANCE od hmyzu je okrem gélu Fenistil vhodná aj „hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom 5x5cmHappy Mom Patch (od 6 mesiacov veku) – s rýchlym účinkom pre úľavu od bolesti a zmiernenie pocitu svrbenia pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov z hamamelu a Aloe barbadensis, ktorá zabraňuje škrabaniu a sekundárnej infekcii, má (vďaka jemne kyslému pH) dobrú znášanlivosť s pokožkou, dobre priľne na postihnuté miesto a jednoducho sa aplikuje.

– sú aj domáce recepty na (lokálnu) liečbu žihľavky – slané obklady. Slaný obklad by mal tiež zmierniť opuch a svrbenie. Na tento recept potrebujeme liter vody a tri lyžice soli. Vo vode rozmiešame soľ. Do vzniknutého roztoku namáčame vreckovku alebo uterák. Vreckovku priložíme na postihnuté miesto aspoň na desať minút.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA