Kategórie
Rady rodičom

Infekcia močových ciest

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

I./ Diagnostika na zisťovanie infekcie močových ciest

Základným vyšetrením je vyšetrenie moču:

 • ambulantne orientačný test s papierikmi, ktoré (chemicky) reagujú na prítomnosť určitých látok v moči
 • močový sediment, v ktorom sa v biochemickom laboratóriu zisťuje mikroskopicky prítomnosť baktérií, bielych a červených krviniek
 • kultivácia moču v mikrobiologickom laboratóriu (KVB – kvantitatívna bakteriúria) je kľúčovým vyšetrením, ktoré však trvá spravidla 2 – 3 dni, touto metódou sa presne určí, o aký druh baktérie ide a na ktoré antibiotiká je citlivá.

Ako odobrať moč?

Je potrebné, aby bol moč na rozbor odobratý správne. Za zlatý štandard sa považuje odber stredného prúdu moču: pacient po umytí genitálií vymočí prvú časť moču mimo skúmavky (do plienky, vane, nočníka alebo toalety) a až ďalší – tzv. stredný prúd moču – priamo do sterilnej skúmavky s vrchnáčikom (po otvorení dajte pozor aj na to, aby sa vnútorná strana vrchnáčika, ktorá je tiež sterilná, neznesterilnila).

Zdroj: imedical.sk

Na vyšetrenie moču chemicky a mikroskopicky by mal byť moč čerstvý (nemusí byť ranný).

Na vyšetrenie KVB treba rozhodne odobrať moč ešte pred užitím 1. dávky ATB (ak boli dieťaťu ATB predpísané, čo sa stáva napr. v pohotovosti), pretože už jedna dávka ATB môže spôsobiť falošne negatívny výsledok a ak ho hneď nie je možné odniesť svojmu ošetrujúcemu lekárovi (moč nabratý mimo jeho ordinačných hodín) , treba ho v skúmavke uzavrieť sterilným vrchnáčikom a do najbližšieho ordinačného dňa svojho lekára (v prípade jeho dovolenky zastupujúceho lekára) uchovať v chladničke, pretože v chlade sa v ňom zachytené baktérie nepomnožia (čo by mohlo spôsobiť falošne pozitívny výsledok). 

Postup v prípade zbieraného moču, napr. 12-hodinový zber moču:

 • pred zbieraním moču – umyť genitálie mydlom
 • pred začatím zberu sa dieťa dôkladne vymočí mimo zbernej nádoby (napr. ak je zber od 18:00 do 06:00, tak cca o 17:30), aby sa zber začal s vyprázdneným močovým mechúrom
 • pri každom ďalšom močení sa sa celé množstvo moču zbiera do vopred pripravenej čistej a suchej nádoby (dieťa buď priamo močí do nej alebo do čistého nočníka a moč sa potom prelieva)
 • je potrebné odobrať celé množstvo moču – nielen vzorku moču!
 • v príp., že menšie deti počas zberu potrebujú ísť na veľkú potrebu, nech sa predtým vymočia
 • na konci zberu moču sa dieťa naposledy vymočí (t.j. ak končí zber ráno o 06:00, dieťa zobudíme a odoberieme moč)
 • počas zberu prijímať primerané množstvo tekutín (nie je vhodný nadmerný príjem tekutín, „aby bolo dosť moču“)
 • v prípade, že sa dieťa v noci pomočí, poznačte si hodinu posledného odberu pred pomočením a ďalej už v zbere nepokračujte, prineste dovtedy nazbieraný moč, alebo začnite zbierať moč od hodiny pomočenia do rána a v ambulancii nezabudnite pripomenúť reálnu dobu zberu moču
 • do ambulancie prineste celý objem moču; v prípade, že máte možnosť zmerať objem presne na mililitre (nie odhadom!), môžete priniesť len vzorku moču (aspoň 15-20 ml), pred odliatím moč ešte premiešajte

II./ Prevencia a podporná liečba zápalov močových ciest

U malých detí je veľmi dôležitá pravidelná výmena plienok, u starších detí zase správna hygiena po toalete. U dievčatiek to znamená utieranie spredu dozadu, aby sme nezanášali baktérie smerom k močovej rúre. Okrem baktérií môžu byť príčinou dyzurických ťažkostí aj parazity, ktoré sa liečia antiparazitikami (predpisuje lekár), ako podpornú liečbu možno do stravy zaradiť tekvicové semienka, cesnak a pod., prípadne si kúpiť aj výživové doplnky s prírodnými výťažkami ako sú napr. Vermophyt sirup alebo sirup Pediakid Phytovermil.

Pri zápale/štípaní je od 6 rokov veku možné na oplachovanie použiť vaginálny roztok Rosalgin, od narodenia obmývanie repíkovým odvarom alebo slaboružovým roztokom hypermangánu (rozpustiť len pár jeho kryštálikov vo vode!), následne po osušení je možné aplikovať intímny gél kyseliny hyaluronovej mucoGYNE, alebo kalciovú mastičku natural (s včelím voskom, kokosovým olejom, vitamínom B3 a vitamínom E), či nechtíkovú mastičku.

Neodporúča sa ani veľmi tesná bielizeň a oblečenie. Veľmi dôležitým faktorom je aj technika močenia, dieťa by nemalo močenie vedome odďaľovať.

Zabúdať netreba ani na správny posed dieťaťa na toalete, malo by mať podopreté nohy, aby sa svaly panvového dna dostatočne uvoľnili a dieťa vymočilo celý obsah močového mechúra. 

Samozrejmosťou by mal byť aj v zdraví dostatočný pitný režim, pri podozrení na zápal močových ciest ešte zvýšiť príjem tekutín. Na udržanie dobrej hydratácie, zvlášť keď už stúpne aj teplota, je vhodné zaradiť, okrem čistej vody, príp. minerálnej vody bez bubliniek a urologického bylinkového čaju, aj rehydratačný roztok (napr. prášky Kulíšek, Enhydrol, alebo šumivé tbl. Fluidex a pod.) . Všímame si množstvo, farbu a zápach moču, resp. pre presnejšiu orientáciu ho môžeme aj doma vyšetriť diagnostickými prúžkami na moč (pri dehydratácii sa do fialova sfarbí štvorček v strede prúžka na prítomnosť „acetónu, ketolátok, ketónov“, čo sú synonymá a podľa intenzity zafarbenia umožňuje určiť 3 stupne závažnosti dehydratácie).

Preventívne je vhodné začať užívať aj probiotikábrusnice (sušené brusnice, brusnicové džúsy, čaje, tablety, sirupy – napr. Uroval sirup od 6. mesiaca veku alebo Urinal sirup od 1 roka veku), prípadne u detí nad 6 rokov rastlinný liek – tbl. Canephron

Pri recidivujúcich infekciách močových ciest, pri ktorých sa v moči pacienta opakovane nájde bacil Escherichia coli, môže lekár predpísať ako preventívnu alebo konsolidačnú liečbu (ale podľa jeho zváženia aj ako liečbu akútnej infekcie) – imunomodulačnú liečbu bakteriálnym lyzátom Uro-Vaxom.

U pacientov s opakovanými infekciami prichádza do úvahy aj dlhodobé podávanie antibiotík (vo večernej tzv. zaisťovacej dávke ATB) ako prevencie ďalšej infekcie.

III./ Liečba antibiotikami

Patrí do rúk lekára. Závisí od celkového stavu pacienta. 

Pokiaľ ide o infekciu dolných močových ciest (zápal močového mechúra a močovej rúry), je zvyčajne, ak dieťa zároveň aj nevracia, postačujúca liečba per os (ústne) antibiotikami a k tomu dostatočný príjem tekutín + vyššie spomenutá podporná liečba (probiotiká pri ATB liečbe vždy „silné – forte“ a s minimálne 3 hodinovým odstupom od ATB). 

U novorodencov a malých detí je nutná ATB liečba vo forme vnútrožilovej infúzie, teda s hospitalizáciou, rovnako ako u pacientov s pyelonefritídou (zápalom obličky).

P.S.:

U detí jedným z príznakov infekcie močových ciest môže byť aj pomočovanie po tom, čo sa už aspoň 6 mesiacov pomočovať prestalo, bolo predtým aspoň 6 mesiacov „suché“. Vtedy hovoríme o tzv. sekundárnej enuréze (dennej, nočnej alebo kombinovanej), ktorej príčinou môže byť napr. aj zväčšená nosohltanová mandľa, nejaký urologický, či neurologický problém, veľmi často psychický problém – významná zmena v živote dieťaťa (sťahovanie, nástup do škôlky, narodenie mladšieho súrodenca, rozvod rodičov, úmrtie v rodine a pod.). Preto je potrebné (aj s močom) navštíviť detského lekára, aby príčinu vyšetril.

Zväčšená nosohltanová mandľa (adenoidné vegetácie)

Iná situácia je, keď sa dieťa neprestane pravidelne pomočovať počas spánku aj po 5. roku života. Vtedy hovoríme o tzv. primárnej nočnej enuréze, pričom do tejto kategórie patrí aj pomočovanie počas popoludňajšieho spánku. Tento druh pomočovania nie je spôsobený poruchou močového mechúra alebo močového systému a väčšinou nie je ani prejavom psychických problémov, či dočasným stavom, z ktorého dieťa rýchlo vyrastie. Jeho príčinou je nedostatočná vlastná tvorba antidiuretického hormónu (ADH) zadného laloka hypofýzy (neurohypofýzy) – vazopresínu. Mozog u spiaceho dieťaťa nie je schopný rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa dieťa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou. Ak máte doma dieťa, ktoré už dosiahlo vek 5 rokov a stále sa v noci pocikáva, nečakajte, kým z toho samo vyrastie. Pre vaše dieťa môže byť táto situácia veľmi stresujúca. Môže pociťovať zlyhanie a prežívať strach z toho, že sa znova v noci pociká. Nočné pomočovanie sa dá účinne a bezpečne liečiť, zájdite s ním čo najskôr k detskému lekárovi. Čakanie môže znamenať roky trápenia pre celú rodinu. Viac informácií viď na www.suchapostielka.sk.

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA