Kategórie
Rady rodičom

Ochrana pred kliešťami

(Edukácia nenahrádza lekárske vyšetrenie!)

AKO SA CHRÁNIŤ PRED KLIEŠŤAMI (VIDEO)
AKO SPRÁVNE VYTIAHNUŤ KLIEŠŤA  (VIDEO)

Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr, pretože kliešťovou encefalitídou sa môžeme nakaziť už do 2 hodín po zaklieštení, pri lymskej borelióze je rizikových hodín. Je to aj preto, že baktérie borélie sa nachádzajú v črevách kliešťa, kým vírus encefalitídy v jeho slinných žľazách. 

Točenie (v smere alebo v protismere hodinových ručičiek) pri vyberaní kliešťa je mýtus, pretože kliešť nemá sosák v tvare závitu.  Prípadná  odtrhnutá hlavička v koži je zbytočným strašiakom, už by nemala byť infekčná. Hlavička alebo hryzadlá sú už len mŕtve tkanivo, s ktorým by si mala poradiť aj samotná koža. Miesto treba vydezinfikovať, 7 dní ho možno lokálne natierať ATB masťou, napr. Framykoinom a cca 30 dní sledovať + sledovať aj ostatnú kožu na tele. Ak sa v priebehu mesiaca objavia na koži podozrivé fľaky, treba kontaktovať svojho lekára, ktorý predpíše aj celkové antibiotiká

Protilátky sa v tele pacienta dajú zistiť najskôr cca 6 týždňov po uštipnutí. Otestovať možno aj vybratého kliešťa. Test kliešťa na lymskú boreliózu robí napr. aj naše laboratórium SK-LAB v LC, test kliešťa na kliešťovú encefalitídu robia na Slovensku len laboratóriá v KE, NR a v BA, je však limitovaný časom, ktorý vzorka vydrží. V prípade záujmu si viac informácií o tom môžete vyhľadať na internete.  

Ak nepošlete vytiahnutého kliešťa na rozbor, treba ho buď spláchnuť alebo spáliť. Určite ho nenechať odpadnúť kdekoľvek do trávy, pretože ak by išlo o dospelú samičku (posledné vývojové štádium), nakladie napr. do záhrady tisícky vajíčok, z ktorých sa vyliahnu larvy, tie naskočia napr. na myši, ďalším štádiom sú nymfy a tie aj s patogénmi od myší môžu ohroziť v záhrade hrajúce sa deti.  

Kliešte začínajú byť aktívne už pri teplote 5°C, preto, ak aj počas počas zimných mesiacov neklesne u nás teplota pod túto hranicu, môžu byť hrozbou počas celého roka. 

Na Slovensku máme viac druhov kliešťov. Človeka napádajú kliešte z rodu Ixodes (kliešť obyčajný). Ďalej u nás žijú kliešte z rodu Dermacentor (pijak lužný a stepný), ktoré sú v porovnaní s kliešťom obyčajným väčšie a napádajú predovšetkým zvieratá. Nepadajú zo stromov, nevedia ani skákať, ale čakajú vylezené na koncoch rastlín, kde sa prednými nohami so spätnými háčikmi zachytia akéhokoľvek povrchu a potom sa začnú po hostiteľovi šplhať. Na človeku uprednostňujú vlasovú pokožku a miesta za ušami, slabiny a podpazušia, intímne miesta, podkolenné jamky, boky a brucho.

Pri prechádzkach prírodou je dôležité vyhnúť sa miestam s vysokou trávou, krovím (vo výške do 20-50cm), okrajom lesov, treba si dávať pozor na čistinkách a lesných chodníkoch. Najlepšie je nosiť biele (svetlé) oblečenie, aby bol kliešť čo najlepšie viditeľný a používať repelenty. Okrem klasických repelentov (účinné cca do 2 hodín) sú na trhu dostupné pre najmenšie deti aj repelenty na báze prírodných silíc, tie však treba striekať častejšie. S vyzlečeným oblečením treba ísť rovno do pračky, inak si v ňom môže prehliadnutý kliešť svojho hostiteľa akokoľvek dlho počkať. B-komplex môže byť tiež užitočný, nezaručuje však stopercentnú ochranu.

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde (vakcína proti lymskej borelióze sa roky ešte len testuje). Možné je zrealizovať ho počas celého roka, ideálne počas zimných mesiacov pred jarnou sezónou. Očkujú sa už deti staršie ako jeden rok.

Pri kliešťovej encefalitíde si treba dať pozor aj na surové mlieko a mliečne výrobky (najmä kozieho a ovčieho pôvodu), vírus sa môže preniesť aj materským mliekom. K preventívnym opatreniam patrí aj preváranie mlieka pred konzumáciou, syr aspoň opiecť z oboch strán. Vírus sa ničí pri teplote 70°C.

Zatiaľ čo lymská borelióza sa vyskytuje takmer na celom Slovensku, kliešťová encefalitída sa viaže len na určité jeho oblasti. Náš Banskobystrický kraj je, žiaľ, tiež medzi nimi. 

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA?

OSPRAVEDLNENKY OD LEKÁRA